Filmy Waldemara Krzystka na Ninatece — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Filmy Waldemara Krzystka na Ninatece

dzis sa twoje urodziny Krzystek 1920x1080 px2
W listopadzie świętujemy rocznicę urodzin Waldemara Krzystka, reżysera i scenarzysty filmowego, a także reżysera teatralnego, obchodzącego swoje święto po raz 70.

Waldemar Krzystek urodził się 23 listopada 1953 r. w Swobnicy w województwie zachodniopomorskim, dzieciństwo spędził jednak w Legnicy. W 1976 ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 1981 reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zadebiutował w 1984 roku filmem telewizyjnym „Powinowactwo”, którego akcja rozgrywa się zaraz po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Trudna sytuacja w kraju jest tutaj tłem osobistego dramatu Krzysztofa, dręczonego rozłąką z przebywającą za granicą żoną. Podobną strategię reżyser obiera w wielu swoich dziełach – skupia się na przeżyciach wewnętrznych swoich bohaterów, umieszczając ich jednocześnie w skomplikowanych realiach społeczno-politycznych. Tak też dzieje się w filmie „W zawieszeniu” (1986), nagrodzonym m.in. podczas 12. FPFF w Gdyni, z Krystyną Jandą i Jerzym Radziwiłłowiczem w rolach głównych. Grani przez nich Anna i Marcel, niegdyś para ukochanych, próbują odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, podczas gdy depcze im po piętach Urząd Bezpieczeństwa. Miejscem akcji filmu reżyser uczynił miasto, w którym dorastał – Legnicę, która wielokrotnie stawała się scenerią jego utworów – tam też rozgrywała się m.in. historia miłości Wiery i Michała, bohaterów nagrodzonej Złotymi Lwami „Małej Moskwy” (2008), a także kryminał „Fotograf” (2014), w którym policjanci, wiedzeni tropem seryjnego mordercy, trafiają na Dolny Śląsk.

Do najważniejszych osiągnięć reżysera zaliczyć należy również „Ostatni prom” (1989), opowiadający o emigrujących w poszukiwaniu lepszego życia Polakach, a także film „Zwolnieni z życia” (1992), śledzący losy brutalnie pobitego i dotkniętego amnezją Marka.

Obecnie, reżyser skupia się na twórczości przeznaczonej na mniejszy ekran – w swoim dorobku ma już tak znane pozycje, jak serial wojenny „Czas honoru” (2008-2013), przy którym pracował jako reżyser wielu odcinków, czy opowieść o słynnej śpiewaczce „Anna German” (2012).


W listopadzie w ramach cyklu urodzinowego proponujemy obrazy:

Filmy dostępne będą od 1 do 30 listopada 2023 r.


O cyklu:

Cykl Dziś są twoje urodziny pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się produkcje związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.

Partnerem cyklu jest Legalna Kultura.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej