Grudniowe nowości w Kinie Iluzjon

Grudniowe nowości w Kinie Iluzjon

image

Kino Iluzjon przygotowało na grudzień dwie bardzo ciekawe nowości filmowe – polsk0-szwedzko-francuską produkcję Kobieta na dachu Anny Jadowskiej oraz australijski film Nitram Justina Kurzela. Oprócz tego w najbliższym czasie w Iluzjonie można zobaczyć cykle prezentujące twórczość Chaplina, Lyncha, Skolimowskiego czy duetu Bergman – Nykvist...

Pełna informacja o repertuarze kina znajduje się na jego stronie, a skrócona rozpiska seansów – jest zawsze do znalezienia w sekcji Kalendarz na stronie głównej Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Kobieta na dachu (reż. Anna Jadowska, 95 min, 2022, Polska, Francja, Szwecja)
[caption id="attachment_66741" align="alignnone" width="700"] kadr z filmu Kobieta na dachu, reż. A. Jadowska[/caption]

 

Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych - mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?

Kobieta na dachu to poruszający film stworzony przez kobiety, w tym reżyserkę i scenarzystkę Annę Jadowską. Polska produkcja została doceniona przez krytyków i nagrodzona na założonym przez Roberta De Niro Tribeca Film Festival oraz podczas ostatniej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Nitram, reż. Justin Kurzel, 110 min, 2021, Australia
[caption id="attachment_66742" align="alignnone" width="700"] kadr z filmu Nitram, reż. J. Kurzel[/caption]

 
Bohaterem opartego na faktach Nitram jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń.Hipnotyczny Nitram wciąga nas w świat tytułowego bohatera, jak w mroczny, dziwny sen, po którym przychodzi szok i gwałtowne przebudzenie.
To thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. Justin Kurzel, nieustraszony badacz historycznych traum, twórca głośnych Snowtown, Prawdziwej historii gangu Kelly’ego i Makbeta, po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to prawdziwie wybuchowa mieszanka.
 

Ilustracja główna: kadr z filmu Kobieta na dachu, reż. A. Jadowska

 

 

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej