Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna patrzy! Wiosna 2020

Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna patrzy! Wiosna 2020

image

Filmoteka Szkolna zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna PATRZY! Wiosenne zajęcia poprzedzą tematyczne prelekcje i pokazy filmowe, zaś na warsztatach kreatywnych, sami staniemy się częścią filmowej ekipy, zgłębimy tajemnice rodzajów filmowych, sprawdzimy jak wprawić obraz w ruch oraz czy praca aktora jest trudna.
Luty: Zawody filmowe
Pierwsze wiosenne spotkanie z cyklu Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy! otworzy pokaz filmów młodych twórców, których prace zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie OKO KALEJDOSKOPU organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Wspólnie przyjrzymy się różnym rodzajom animacji, zastanowimy się, jak zostały stworzone, policzymy ile osób pracowało na ich sukces. Spróbujemy zdefiniować zawody filmowe. Zajęcia warsztatowe, w mniejszych grupach, pozwolą uczestnikom stworzyć własną ekipę filmową, aby sprawdzić w praktyce jak ważne jest zadanie każdego z jej członków.

Czas: wtorek, 25 lutego, godz. 10–12

Miejsce: FINA. Ul. Wałbrzyska 3/5

 
Marzec: Rodzaje filmowe
Marcowe spotkanie z cyklu Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy! otworzy prelekcja i pokaz aż trzech filmów z bogatej biblioteki Filmoteki Szkolnej. Tym razem zapoznamy się z różnymi rodzajami filmowymi, dowiemy się czym różni się film fabularny od dokumentalnego, a co charakteryzuje animację. Obejrzymy filmy Jadwigi Kędzierzawskiej – Sombrero z 1962 roku oraz Józek z 1987 roku i Tabu Lidii Hornickiej z 1959 roku i porównamy ze sobą różne sposoby prowadzenia opowieści. Na warsztatach, w mniejszych grupach, spróbujemy wybrać nasz ulubiony rodzaj filmowy, dokładnie go scharakteryzować i zastanowić się, jaka byłaby przy nim rola każdego z członków filmowej ekipy.

Czas: wtorek 31 marca, godz. 10–12

Miejsce: FINA, Ul. Wałbrzyska 3/5

 
Kwiecień: Drama
Kwietniowe zajęcia Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy! będą zainspirowane filmem Katarynka w reż. Haliny Bielińskiej i Psotny kotek w reż. Jadwigi Kędzierzawskiej. Przyjrzymy się głównym bohaterom obu filmów, spróbujemy zastanowić się jakie mają cechy i co ich wyróżnia. Na warsztatach kreatywnych spróbujemy wcielić się w różne role i za pomocą gestów, min, spojrzeń przekazać emocje. Sprawdzimy czy można „dogadać się” bez użycia słów, jak powinna wyglądać praca nad rolą i czy praca aktora jest prosta.

Czas: wtorek, 28.04, godz. 10–12

Miejsce: FINA, ul. Wałbrzyska 3/5

 
Maj: Kreacja
W maju, podczas zajęć z cyklu Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy!, obejrzymy Igraszki Kazimierza Urbańskiego z 1962 roku oraz O pięknej Parysadzie Edwarda Sturlisa z 1978 roku i porozmawiamy o różnych rodzajach animacji. Sprawdzimy jak wprawić obraz w ruch, ile klatek taśmy filmowej mieści się w jednej sekundzie oglądanego przez nas dzieła i czy praca animatora jest ciężka. Na warsztatach kreatywnych zrobimy swoje zabawki optyczne, a za pomocą tabletów i aplikacji stworzymy swoje własne filmy animowane techniką, która będzie dla nas najciekawsza.

Czas: wtorek, 26 maja, godz. 10–12

Miejsce: FINA, ul. Wałbrzyska 3/5

 

Zajęcia przeznaczone są dla zorganizowanych grup wczesnoszkolnych. Liczba miejsc ograniczona (75). Udział w zajęciach wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy wypełnić formularz i zaakceptować regulamin: https://forms.nina.gov.pl/raz-dwa-trzy-filmoteka-szkolna-patrzy-semestr-ii/

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji FINA:

Katarzyna Sosnowska | katarzyna.sosnowska@fina.gov.pl | tel. (22) 182 47 62.

Zajęcia współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej