„Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, reż. Marek Koterski

„Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, reż. Marek Koterski

W ramach cyklu „Kino polskie od nowa”, zapraszamy na pokaz filmu „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” w reż. Marka Koterskiego (premiera po rekonstrukcji cyfrowej) i spotkanie z twórcami, które poprowadzi Michał Dondzik


Pokaz odbędzie się 3 czerwca o godz. 18 w sali Ziemia Obiecana przy Wałbrzyskiej 3/5. Wstęp bezpłatny! Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz, który udostępniliśmy na dole tego artykułu.


Zapis dyskusji zostanie umieszczony na Ninatece.


Program

godz. 18.00Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, reż. Marek Koterski, 105 min, 2006, Polska


Gorzkie rozliczenie z alkoholizmem polskich mężczyzn i jego pokłosiem rodzinnym – z ich nieudanym życiem, ale także z ofiarami w postaci unieszczęśliwionych kobiet i dzieci. Temat rozgrywany z odniesieniami do męki Chrystusa, co stanowi o oryginalności i odwadze tej wypowiedzi. Film ma formę rozmowy ojca z synem, a właściwie kilku ojców z kilkoma synami, co podkreśla szeroki zakres zjawiska.


Jest tu też kilka portretów kobiecych, nie tylko żon, ale i matek alkoholików. Znakomita obsada (Andrzej Chyra, Marek Kondrat, Jan Frycz, Andrzej Grabowski, Marian Dziędziel, Artur Żmijewski, Andrzej Zieliński, Łukasz Simlat, Marcin Dorociński, Paweł Królikowski, Janina Traczykówna, Bożena Adamek, Małgorzata Bogdańska, Joanna Sienkiewicz) podkreśla wagę problemu. Ale, jak zwykle u Koterskiego, nie brak sytuacji groteskowych, jak rozmowy ojców prowadzone ze statku z idącym nabrzeżem dzieckiem, wykrzykującym swoje pretensje. Jest to zarazem niezwykle osobiste wyznanie reżysera.


Film dostał wiele nagród, w tym nagrodę za reżyserię i nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2006).


godz. 19.45 Spotkanie z reżyserem Markiem Koterskim i aktorką filmu Małgorzatą Bogdańską


Marek Koterski – reżyser filmowy i teatralny, autor takich kultowych obrazów jak „Dzień świra”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Dom wariatów”, „Życie wewnętrzne”. Już w pierwszym filmie fabularnym, „Domu wariatów”(1984), wprowadził, przewijającą się przez całą późniejszą twórczość, postać Adasia Miauczyńskiego, inteligenta zmagającego się z samotnością, licznymi fobiami i nałogami, mającym wiele wspólnego z samym reżyserem. W jego najważniejszych obrazach pozostaje on głównym bohaterem. Marek Koterski jest także scenarzystą własnych filmów, poetą, prozaikiem i dramatopisarzem. Najgłośniejszym obrazem, stanowiącym kwintesencję jego filmowych wypowiedzi, jest nagrodzony Złotymi Lwami na FPFF „Dzień świra” (2002) , w którym w Miauczyńskiego wcielił się Marek Kondrat.


Małgorzata Bogdańska –
aktorka długo związana z warszawskim Teatrem Ochoty, występująca także w filmach, w tym także filmach Koterskiego. Wspólnie z nim stworzyła „Teatr w walizce”. Dwa pierwsze przedstawienia teatru to „Moja droga B.” (na podstawie felietonów Krystyny Jandy, gdzie Bogdańska gra znaną aktorkę) i „Nie lubię pana, Panie Fellini”, spektakl przeniesiony na ekran przez Teatr TV.


Wstęp


Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz.


Osobom, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej