godz. 18.00 „Konopielka”, reż. Witold Leszczyński, 1981, Polska, 88 min
Witold Leszczyński zasłynął przejmującym filmem Żywot Mateusza, ukazującym dramat człowieka podświadomie zmierzającego do samozagłady. W opinii wielu krytyków Konopielka dorównuje mu klasą. Podobnie jak tamten obraz przenosi widza w pejzaże odludnej wsi, lecz czyni to w innej tonacji emocjonalnej. Dużo więcej tu komizmu, pojawia się też satyra na postęp, a z drugiej strony na fanatyczne i pełne przesądów zacofanie. Jak mówił Edward Redliński, autor powieści i scenariusza: „Konopielka to rzecz o przeszłości, o „kulturze statycznej”, życiu tradycyjnym." O powodzeniu filmu Leszczyńskiego zadecydowało przede wszystkim znakomite aktorstwo, zwłaszcza Anny Seniuk jako Handzi i Krzysztofa Majchrzaka w kluczowej roli Kaziuka. Film docenili jurorzy Festiwali w Gdańsku oraz Vevey i Havgesund, przyznając mu główne nagrody.
Akcja toczy się w zapadłej wsi Taplary, gdzieś na Podlasiu. Młody chłop - Kaziuk wyjeżdża rankiem do lasu po chrust na opał. Po powrocie zastaje w chałupie istną rewolucję. Przedwcześnie ocielona krowa (co wskazuje na działanie sił nieczystych), wędrowny dziad, nauczycielka i prelegent z miasta, który wytyka jego rodzinie brak higieny i zacofanie. Nawołuje też do organizowania szkoły i budowy linii elektrycznej. Kaziuk niewiele z tego rozumie, ale pozostaje pod wrażeniem. Zwłaszcza apetycznej nauczycielki, która w nocy śni mu się w stroju Ewy. Ku zdziwieniu chłopa sen materializuje się nazajutrz, gdy przybyszka zostaje jego lokatorką. Od tej pory w spokojnej chałupie Kaziuków nic już nie będzie tak jak dawniej.
godz. 19.30 Spotkanie z twórcami filmu
Spotkanie z Anną Seniuk, Krzysztofem Majchrzakiem I Zbigniewem Napiórkowskim poprowadzi Michał Dondzik.
Anna Seniuk – wybitna aktorka teatralna i filmowa, o predyspozycjach komediowych, znakomita jednak także w repertuarze dramatycznym. Od 1998 profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Pamiętna Julcia z Wajdowskich Panien z Wilka, znakomita Handzia w Konopielce, niezapomniana Magda Karwowska w serialu Czterdziestolatek Jerzego Gruzy, aktorka wielu filmów i spektakli Tomasza Zygadły, świetna Podstolina w Hübnerowskiej Zemście.
Krzysztof Majchrzak – aktor teatralny i filmowy. W 1980 roku doceniony Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za role w filmach: Aria dla atlety Filipa Bajona i Wolne chwile Andrzeja Barańskiego. Jego sukcesem okazała się też rola Kaziuka w Konopielce, u Leszczyńskiego zagrał także w Siekierezadzie. W latach 90. i następnej dekadzie stał się aktorem Jana Jakuba Kolskiego. Wystąpił w Cudownym miejscu, Historii kina w Popielawach i – przede wszystkim – w Pornografii (2003) na motywach powieści Witolda Gombrowicza. Kreacja Fryderyka została uhonorowana nagrodą za najlepszą rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zbigniew Napiórkowski – operator filmowy, absolwent wydziału operatorskiego w PWSFTviT w Łodzi (1975). Konopielka była jednym z pierwszych filmów, za który wziął pełną odpowiedzialność. W latach 90. i następnej dekadzie stale współpracował z reżyserką Aliną Czerniakowską.
Wstęp
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz rejestracyjny.
Osobom, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką pulę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.