8. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie 2022

8. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie 2022

image

Kiedy rok temu reaktywowaliśmy Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie, Białoruś była jeszcze na topie. Pełna sala Kina Iuzjon oglądała filmy opowiadające o wielotysięcznych protestach powyborczych na Białorusi w 2020 r. Między seansami rozmawialiśmy o fenomenie „białoruskiej rewolucji”. Wśród licznej białoruskiej widowni w warszawskim kinie, tliła się jeszcze nadzieja, że za rok na Bulbamovie będą musieli przyjechać z Mińska. Nic takiego się nie stało. Wręcz odwrotnie, jeszcze więcej osób opuściło Białoruś w tym wielu filmowców. Potem było już tylko gorzej. Wybuchła wojna w której pośrednio bierze udział „republika Białoruś”. Niełatwo być teraz Białorusinem, który 2 lata temu walczył z białoruskim reżimem, a teraz musi udowadniać, że jest przeciwko wojnie. Niełatwo być również teraz białoruskim filmowcem. Czy będzie łatwo przeprowadzić 8 Festiwal Filmów Białoruskich BULBAMOVIE?

Mam nadzieję, że z pomocą nam przyjdą bardzo dobre filmy białoruskie, które w tym roku zagoszczą na festiwalu.
Dwa filmy dokumentalne na początek
Zaczniemy tradycyjnie w piątek (18.11) po południu od mocnego uderzenia w postaci krótkiego, jasnego i genialnego w swej prostocie podręcznika dla niebiałorusinów Handbook Pawła Mozhara (IDFA – Best Shorts Film Award 2021), aby potem popłynąć, po raz pierwszy w Polsce, w 60-minutową podróż z Marą rewelacyjnej reżyserki i operatorki Saszy Kułak (Film Festival Rotterdam 2022 / ArtDocFest Ryga 2022).
Sobota: od Mińska do Kutsili
Bohaterem sobotniego (19.11) festiwalowego dnia będzie niewątpliwie Mińsk za którym tęsknią tysiące Białorusinów, choć kiedy tam mieszkali to często narzekali na swoje „Miasto Słońca”. Stolica ostatniego lata 2020 roku pełnego młodych skaterów. Miasto w którym z każdego zakamarka wydobywają się dźwięki pieśni śpiewanych przez zamaskowanych członków Wolnego Chóru, którzy pojawiają się i znikają jak ninja. I późniejszy Mińsk zapełniony tysiącami irackich Kurdów, którzy uwierzyli białoruskim władzom, że ich „teleportują” na Zachód. Ale i oni w końcu zniknęli. I został Mińsk sam. Na koniec filmowej soboty zaserwujemy dwa nieznane filmy, znanego dokumentalisty Andreja Kutsili – Nad Niemnem i Chrzest Pański.
Białoruskie kino emigracyjne w niedzielę
Niedzielę (20.11) można by nazwać dniem białoruskiego kina emigracyjnego. Zaprezentujemy projekt edukacyjny Film Bridge Belarus Szkoły Wajdy/Gdyńskiej Szkoły Filmowej w którym brali udział białoruscy młodzi filmowcy. Porozmawiamy o relacjach białorusko-ukraińskich, które pojawiały się w tematach filmowych podejmowanych przez uczestników projektu.

Pokażemy nowy film krótkometrażowy Na żywo Mary Tamkowicz tylko co rozpoczynający swoją międzynarodową drogę festiwalową.

Niedzielne popołudnie spędzimy z Alaksiejem Pałujanam, białoruskim filmowcem mieszkającym w Niemczech. Po raz pierwszy w Polsce pokażemy jego wielokrotnie nagradzany, krótkometrażowy film fabularny Jezioro radości, a następnie znany z Berlinale 2021 dokument Odwaga, którego akcja dzieje się w Mińsku.

Tak więc, chcąc nie chcąc wszystkie drogi prowadzą nas do Mińska, choćby nie do końca realnego, ale ostatni film festiwalu to pełnometrażowa fabuła Mińsk nakręcona w jednym ujęciu, na gorąco po protestach białoruskich 2020 r. w Tallinie udającym stolicę Białorusi. Film już wywołał skrajne emocje u Białorusinów. Będzie na pewno dobrym powodem do dyskusji po projekcji filmu z polskimi i białoruskimi krytykami filmowymi.

To oczywiście tylko rąbek tego co Was czeka.

 

„Róbmy kino, nie wojnę”.

dyrektor festiwalu
Janusz Gawryluk
 
Wstęp
Bilety na poszczególne wydarzenia będą dostępne na stronie Kina Iluzjon.

 
Program
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu: bulbamovie.wordpress.com

 
18.11 (piątek)

 

godz. 18.00 Otwarcie festiwalu

godz. 18.15 Handbook reż. Pavel Mozhar, 26 min, 2021, Niemcy, Białoruś, film dokumentalny

godz. 19.00 Mara, reż. Sasza Kułak, 61 min, 2022, Francja, Gruzja, film dokumentalny,  PREMIERA POLSKA

godz. 20.00 Spotkanie z reżyserką filmu Saszą Kułak. Prowadzenie Rafał Pawłowski. Dyskusja: Więźniowie polityczni w Białorusi


19.11 (sobota)
 

godz. 12.00–15.00 Przegląd młodego kina białoruskiego, cz. I

godz. 15.00 Na przechowanie, reż. Andrei Kaszperski, 20 min, 2022, Bialoruś/Polska, film fabularny,  PREMIERA

godz. 15.20 Spotkanie z twórcami filmu Na przechowanie Andrejem Kaszperskim i Michaiłem Zujem. Prowadzenie Wiktar Szukiełowicz.

godz. 16.00 Ostatnie lato, reż. Ihar Chyshchenia, 43 min, Białoruś/Polska 2022, film dokumentalny

godz. 17.00 Głosy, reż. DocWave, 50 min, 2022, Białoruś/Polska, film dokumentalny, PREMIERA

godz. 18.00 I znowu Białoruś, reż. Iwan Fiadorau, 40 min, 2022, Białoruś/Polska, film dokumentalny, PREMIERA

godz. 19.00  Nad Niemnem, reż. Andrei Kutsila, 43 min. 2021 r. Białoruś/Polska, film dokumentalny

godz. 19.45 Chrzest Pański, reż. Andrei Kutsila, 20 min. 2022 r. Białoruś/Polska, film dokumentalny

godz. 21.00 Koncert duetu Margarita Levchuk & Konstantin Goryachy


20.11 (niedziela)
 

godz. 11.00–13.00 Przegląd młodego kina białoruskiego, cz. II

godz. 13.00 Film Bridge Belarus | Wajda School | Gdyńska Szkoła Filmowa – prezentacja projektu dla białoruskich reżyserów. Dyskusja z udziałem Filipa Marczewskiego, Jerzego Radosa, Nelli Agrenicz, Maksima Bujnickiego, Maksima Żbankowa – prowadzenie Mikałaj Laureniuk

godz. 15.00 Na żywo, reż. Mara Tamkowicz, 13 min, 2022, Polska, film fabularny

 godz. 15.15 Rozmowa z Marą Tamkovich i Darią Czulcową. Spotkanie z ekipą filmową Na żywo

godz. 16.00 Jezioro radości, reż. Alaksei Paluyan, 30 min, 2019, Białoruś/Niemcy, film fabularny, PREMIERA POLSKA

godz. 16.40 Odwaga, reż. Alaksei Paluyan, 90 min, 2021, Białoruś/Niemcy, film dokumentalny

godz. 18.20 Spotkanie z Alaksiejem Paluyanam – prowadzenie Irena Kociełowicz

godz. 19.00 Mińsk, reż. Boris Gouts, 80 min, 2021,  Estonia, film fabularny, PREMIERA POLSKA

godz. 20.20 Dyskusja o filmie Mińsk z udziałem białoruskich i polskich krytyków filmowych (m.in. Maksim Żbankou i Piotr Czerkawski)

godz. 21.00 Zakończenie festiwalu. Wyróżnienia FINY dla młodych białoruskich twórców

 

Ilustracja: kadr z filmu Mińsk, reż. Boris Gouts

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej