„Agnieszka Holland jest reżyserką, która zawsze szła pod prąd, a swoje filmy tworzyła często po to, by zabrać głos w ważnej sprawie. Jej «Zielona granica» wyciąga na światło dzienne wydarzenia, od których świat konsekwentnie odwraca wzrok i zmusza widzów, aby raz jeszcze odpowiedzieli sobie na podstawowe pytania: o powinności wobec drugiego człowieka oraz o to, co dziś znaczy «być przyzwoitym»” – możemy przeczytać o laureatce na stronie Gildii Reżyserów Polskich.
„Zielona granica”, reż. Agnieszka Holland, 147 min, 2023, Belgia, Czechy, Francja, Polska
Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?
„Zielona Granica” to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Najnowsze dzieło Agnieszki Holland uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. To opowieść fikcja, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.
Opis dystrybutora
Nagroda im. Krzysztofa Krauze
Nagroda im. Krzysztofa Krauze jest przyznawana reżyserowi za film, którego premiera miała miejsce w ubiegłym roku. Nominującymi do nagrody są wszyscy członkowie Gildii Reżyserów Polskich, następnie zmieniająca się co roku Kapituła wskazuje listę finalistów i wybiera laureata.
W tym roku w finale nagrody znaleźli się obok Holland dwaj debiutanci: Grzegorz Dębowski za fabułę „Tyle co nic” oraz Maciek Hamela za dokument „Skąd dokąd”. W Kapitule, która tworzą zawsze reżyserzy nominowani w ubiegłych latach, zasiadły: Beata Dzianowicz (przewodnicząca), Anna Jadowska, Ola Jankowska, Natalia Koryncka Gruz i Marta Minorowicz.
Więcej informacji o nagrodzie: https://polishdirectors.com/rezyserka-ktora-walczy-o-ludzka-twarz-czlowieka/
FINA partnerem Nagrody im. Krzysztofa Krauze
Po raz pierwszy w tym roku partnerami Nagrody była Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Kino Iluzjon. Dzięki tej współpracy na początku września widzowie mieli okazję zobaczyć wszystkie nominowane filmy ponownie na dużym ekranie oraz spotkać się z ich twórcami.