Aktualność Kieślowskiego? Nowy numer „Pleografu”

Aktualność Kieślowskiego? Nowy numer „Pleografu”

image

W kwartalniku znalazło się kilkanaście artykułów poświęconych postaci autora Dekalogu. Jan Brzozowski pisze o kwestiach etycznych, z którymi reżyser zmagał się jako dokumentalista. W artykule pt. „Zdjęcie”, czyli próba rozpoznania historii zawodowego debiutu Krzysztofa Kieślowskiego Anna Krakowiak analizuje dotychczasowy stan badań nad tytułowym dokumentem,. Dominika Zielińska w w artykule Śmierć jak kromka chleba. „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego i „Kat” Luisa Garcíi Berlangi w kontekście dyskursu społeczno-politycznego stara się przybliżyć historyczne okoliczności powstania tych dwóch dzieł.

W wydaniu znajdziemy też m.in. rozmowę z Jackiem Petryckim, operatorem filmów Kieślowskiego, stenogramy z kolaudacji filmu Przypadek i komentarz Adama Wyżyńskiego do tego dokumentu oraz zapis dyskusji z Kieślowski – kiedyś i dziś, która odbyła się w FINA w 80. urodziny reżysera. Do numeru trafiła także sylwetka aktora Zygmunta Malanowicza, zmarłego wiosną 2021 roku.

Pełna informacja o zawartości tego numeru „Pleografu” znajduje się na stronie pisma.

Tydzień z Kieślowskim w Ninatece
Premierze numeru towarzyszą bezpłatne projekcje on-line filmów i materiałów dokumentalnych udostępnione w portalu Ninateka.pl:

Poniedziałek (3.01): Siedem kobiet w różnym wieku, reż. Krzysztof Kieślowski, 16 min., 1979, Polska

Wtorek (4.01): Z punktu widzenia nocnego portiera, reż. Krzysztof Kieślowski, 17 min., 1979, Polska

Środa (5.01): Tramwaj, reż. Krzysztof Kieślowski, 5 min., 1966, Polska

Czwartek (6.01): Amator, reż. Krzysztof Kieślowski, 117 min., 1979, Polska

Piątek (7.01): Krótki film o zabijaniu, reż. Krzysztof Kieślowski, 84 min.,  1988, Polska


Sobota (8.01): Krótki film o miłości, reż. Krzysztof Kieślowski, 83 min., 1988, Polska

Niedziela (9.01): Dziesięć rozmów o „Dekalogu”

 

Filmy będą nadal dostępne w Ninatece po zakończeniu Tygodnia z Kieślowskim.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej