Czas podsumowań – FINA w 2022 roku

Czas podsumowań – FINA w 2022 roku

image

Rok 2022 obfitował w różnorodne wydarzenia w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. Jednym z najważniejszych była cyfrowa rekonstrukcja pierwszego, powojennego polskiego filmu Wielka Droga w reżyserii Michała Waszyńskiego z 1946 roku.

- W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa FINA otrzymała aż  29 mln zł dotacji. To pozwoliło nam na wiele działań związanych z archiwizacją i cyfryzacją naszych zbiorów (cyfryzujemy 5000 obiektów). To m.in. dzięki pieniądzom z POPC, z czego jestem bardzo dumny, dokonaliśmy cyfrowej restauracji Wielkiej Drogi. Repremiera tego ważnego dla polskiej kinematografii filmu odbyła się podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz na Festiwalu NNW w Gdyni. Działania te zostały docenione również poza granicami kraju. W czasie odbywającej się w Chicago 34. edycji Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (Polish Film Festival in America) otrzymaliśmy nagrodę specjalną za restaurację Wielkiej Drogi oraz przygotowanie projektu do publicznej prezentacji – mówi Robert Kaczmarek, dyrektor FINA.

repremiera filmu Wielka Droga na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, fot. Marcin Oliva Soto / FINA


Częścią repremiery Wielkiej Drogi była również wystawa plenerowa, która miała miejsce w Gdyni. Wielka Droga Armii Andersa prezentowana była na prestiżowym Nabrzeżu Pomorskim przed Okrętem ORP Błyskawica. Ukazała się również publikacja FINA Mała Polska na wychodźstwie. Wielka Droga Armii Andersa.


[caption id="attachment_68516" align="aligncenter" width="640"] wystawa Wielka Droga. Armia Andersa w Gdyni, fot. Marcin Oliva Soto / FINA[/caption]
Retroteka, czyli dziedzictwo II RP
W 2022 roku kontynuowaliśmy również cykl spotkań Retroteka, które były poświęcone przedwojennym kinu i dziedzictwu audowizualnemu II RP. Nad stroną muzyczną czuwał Jan Emil Młynarski i jego Warszawskie Combo Taneczne. Cykl rozpoczęła jeszcze w 2021 roku debata Po co nam II RP?, dotycząca życia kulturalnego w międzywojennej Polsce oraz strat poniesionych w wyniku II wojny światowej.


Staraliśmy się także odpowiedzieć na istotne i ciekawe pytanie jak wygląda i jak kształtowany jest wizerunek Polaków w zagranicznych filmach. Odbyło się to podczas międzynarodowej konferencji naukowej Obraz Polaka w zagranicznym filmie i mediach audiowizualnych.
Festiwal, który się (nie) odbył
W wrześniu na festiwalu Gdańsk’82. Festiwal, który się nie odbył zaprezentowaliśmy filmy, które po wprowadzeniu stanu wojennego zostały wycofane z dystrybucji i stały się tzw. półkownikami. Przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy. To one mogły w 1982 roku tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – imprezy, która wtedy nie doszła do skutku.

Nie zapomnieliśmy o szerokim pojęciu cywilizacji. Razem z Instytutem Pileckiego zorganizowaliśmy cykl debat Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku.

Po raz 18. odbyło się też Święto Niemego Kina  najstarsze i największe tego typu wydarzenie w Polsce. Nie zapomnieliśmy również o tym co dzieje się na za naszymi wschodnimi granicami. W ramach spojrzenia na wschód odbył się 8. festiwal kina białoruskiego - Bulbamovie, cykl spotkań i pokazów filmowych Wschód Nieznany, a także koncert Solidarni z Ukrainą.


Kino Iluzjon zorganizowało także coroczny przegląd kina hiszpańskiego oraz przegląd filmów nominowanych do Orłów, jednej z najważniejszych polskich nagród filmowych.

Celebrowaliśmy też stulecie polsko-argentyńskich stosunków dyplomatycznych, podczas, którego odbył się koncert polskiego tanga oraz wystawa fotografii Zofii Chomętowskiej.


Rewitalizacja obiektów FINA
Zakończyliśmy też przygotowania do rewitalizacji w budynku FINY przy ulicy Łąkowej w Łodzi. - Przekształcamy pomieszczenia magazynowe z centrum zapasowego FINY i rozpoczęliśmy współpracę z filmowymi instytucjami kultury w Łodzi. W tym z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną, Wytwórnią Filmów Oświatowych i Uniwersytetem Łódzkim – dodaje dyrektor Robert Kaczmarek.

Nie zapominamy również o „Pleografie. Historyczno-filmowym kwartalniku FINA”. Rozpoczęliśmy proces uznania go za pismo naukowe, z kolei nasza biblioteka filmowa uzyskała status biblioteki naukowej.

Kino Iluzjon także się zmienia. Pod koniec 2022 roku dr Bogdan Gałązka, kucharz i historyk, wygrał przetarg na prowadzenie restauracji w kinie. Kuchnia historyczna na warszawskim Mokotowie będzie stricte korespondować z programem prezentowanym w kinie Iluzjon.

Zapraszamy do obejrzenia spotu, który opowiada o naszych najważniejszych działaniach w roku 2022. Materiał jest dostępny również na Ninatece.


Ilustracja główna: wystawa Wielka Droga. Armia Andersa w Gdyni, fot. Marcin Oliva Soto/FINA

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej