Festiwal JAZZ W FILMIE.PL | 8-9 PAŹDZIERNIKA

Festiwal JAZZ W FILMIE.PL | 8-9 PAŹDZIERNIKA

image

Festiwal JAZZ W FILMIE.PL organizowany przez Fundację Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ to niepowtarzalna okazja dla wszystkich miłośników jazzowej muzyki filmowej. Podczas dwudniowego festiwalu zobaczymy najciekawsze polskie filmy – od animacji i krótkich metraży, po filmowe fabuły, w których muzyka jazzowa stanowi ważną muzyczną ilustrację. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja!

 

Transmisja otwarcia festiwalu będzie transmitowana na portalu Ninateka.

 


Program
8 października (sobota)
Transmisja otwarcia festiwalu na portalu Ninateka.

godz. 17.00 KOMEDA
 

- oficjalne otwarcie… na początku był Komeda!
- Komeda w Hybrydach (1961) – pokaz filmu z prywatnego archiwum Adama Skorupki
- projekcja zapisu rozmowy z Tomaszem Lachem
- pokaz niepublikowanego filmowego wywiadu z Zofią Komedową – Zofia Komedowa – życie z Komedą
- spotkanie z Michałem Urbaniakiem

 
godz. 18.30 ŻYCIE TOWARZYSKIE I UCZUCIOWE, CZYLI GÓRSKIE WYBRYKI JAZZMANÓW

- wprowadzenie: Andrzej Winiszewski
- Jazz Camping, reż. Bogusław Rybczyński, muz. Andrzej Trzaskowski, 1959
- Jazz na Kalatówkach, reż. Robert Kaczmarek, 2018

 
19.45 JANUSZ MAJEWSKI: JAZZ BYŁ NASZĄ RELIGIĄ

- wprowadzenie: Andrzej Winiszewski
- Zabawa, reż. Janusz Majewski, muz. Andrzej Kurylewicz, 1961
- premiera festiwalowa: Jazz Outsider, reż. Janusz Majewski, 2022

 
9 października (niedziela)
 

godz. 12.00 PORANEK DLA DZIECI | JAZZ W KRESKÓWKACH

 

- Kaśka i Baśka i welocyped, reż. Alina Maliszewska, muz. Janusz Muniak, 1973, 10 min
- Kaśka i Baśka w dyskotece, reż. Alina Maliszewska, muz. Adam Makowicz, 1974, 10 min
- Kaśka i Baśka. Pyszne ciacha, reż. Alina Maliszewska, muz. Jerzy Matuszkiewicz, 1980, 10 min
- Przechadzka, reż. Marek Goebel, muz. Zbigniew Namysłowski, 1976, 10 min
- Miś Uszatek, reż. Lucjan Dembiński, muz. Jerzy Matuszkiewicz, 1962, 9 min
- Nie drażnić lwa, reż. Tadeusz Wilkosz, muz. Jerzy Matuszkiewicz, 1960, 10 min
- Ostrożność, reż. Jerzy Kotowski, muz. Jerzy Matuszkiewicz, 1957, 8 min
- Przez dziurę w ścianie, reż. Alina Maliszewska, muz. Włodzimierz Nahorny, 1977, 10 min

 

godz. 17.00 DZIEŃ KOMPOZYTORSKI – WŁODZIMIERZ NAHORNY


- wprowadzenie: Andrzej Winiszewski
- Jej Portret, reż Mieczysław Waśkowski, muz. Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, 1974
- spotkanie z Włodzimierzem Nahornym
- Nahorny Rondo, reż. Ryszard Wróblewski, muz. Włodzimierz Nahorny, 1972



godz. 19.00 PO ŚLADACH MELOMANÓW JERZEGO DUDUSIA MATUSZKIEWICZA


- wprowadzenie: Andrzej Winiszewski
- spotkanie z Igorem Mertynem
- premiera festiwalowa: Na zawsze melomani,  reż. Rafał Mierzejewski, 2021
O festiwalu
Festiwal JAZZ W FILMIE.PL jest pierwszym polskim festiwalem poświęconym wyłącznie polskim filmom z jazzem w tle. Nie licząc organizowanego w latach 80. Jazz Film Salonu skupionego głownie na kinematografii światowej, tegoroczny nowy festiwal programowo skupiać się będzie na prezentacji i przypomnieniu najważniejszych gatunków filmowych i konkretnych dzieł polskiej kinematografii, w których muzykę tworzyli polscy jazzmani.

W ostatnim półwieczu związki jazzu i filmu w polskiej kulturze nie były należycie eksponowane i podkreślane. Złota era polskiej filmografii jazzowej przypadała głownie na lata 60. i 70., i to do nich, po latach symbolicznej rozłąki, festiwal będzie nawiązywał.

Festiwal rozpocznie prezentacja sensacyjnych, niepublikowanych dotąd materiałów filmowych, których bohaterami są Krzysztof Komeda i Zofia Komedowa. Ich wartość po wielu latach wzrasta niepomiernie, zwłaszcza, że odkryte materiały filmowe rzucają nowe światło na ich wspólne życie i twórczość Komedy. W programie znajdą się filmy m.in. z muzyką Włodzimierza Nahornego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Janusza Muniaka, Adama Makowicza i Jerzego Matuszkiewicza. Ważnym punktem dwudniowych pokazów będzie przygotowany specjalnie dla najmłodszych poranek Jazz w kreskówkach. Nie zabraknie tegorocznych premier, czyli filmów dokumentalnych Jazz Outsider Janusza Majewskiego i Na zawsze Melomani Rafała Mierzejewskiego. W programie Festiwalu znajdą się̨ także prawdziwe perły polskiej filmografii jazzowej Jej portret Mieczysława Waśkowskiego, Jazz Camping Bogusława Rybczyńskiego, a wśród animacji, choćby pierwszy historyczny odcinek filmu Miś Uszatek Lucjana Dembińskiego z muzyką J. Matuszkiewicza. Wydarzeniu towarzyszyć́ będzie multimedialna wystawa fotografii Wojciecha Plewińskiego Jazz Camping.

Prezentacje filmów poprzedzone bedą wykładami i spotkaniami z gośćmi, prowadzonymi przez Andrzeja Winiszewskiego – dziennikarza muzycznego, twórcę projektu Polska Filmografia Jazzowa i audycji JazzMovie w RadioJAZZ.FM, w której od lat odkrywa i przypomina nieznane ścieżki muzyczne tworzone przez jazzmanów na potrzeby polskiego kina.

Warszawski Festiwal JAZZ W FILMIE.PL jest okazją do ponownego środowiskowego spotkania, jakie miało to miejsce na Kalatówkach ponad sześć dekad temu, polskich filmowców i jazzmanów. Co jednak najważniejsze, organizatorzy chcą przypominać (dziś już często zapomniane) polskie filmy, ich twórców i filmową muzykę jazzową tworzoną przez polskich jazzmanów, wyznaczając tym samym kierunek dalszego rozwoju festiwalowej idei w kolejnych latach.

Festiwal JAZZ W FILMIE.PL jest kontynuacją zeszłorocznego projektu Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ – #polskafilmografiajazzowa, w którym powstało sto piętnastominutowych materiałów wideo o związkach polskiego filmu i jazzu. Materiały te dostępne są bezpłatnie na kanale na YouTubie: RadioJAZZ.FM.

Istniejąca od 2009 roku Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ jest wydawcą internetowego RadioJAZZ.FM, e-miesięcznika i gazety JazzPRESS, a także organizatorem wielu koncertów i wydarzeń́ jazzowych w Warszawie. Projektami fundacji jest m.in. projekt #kinojazz, warsztaty #jazzdladzieci, czy trwający od 4 lat Międzynarodowy Konkurs Plakatu We Want Jazz.
Twórcy festiwalu

Andrzej Wiszniewski

 

Dyrektor artystyczny festiwalu. Festiwalowy przewodnik po świecie filmu z jazzem w tle,  gospodarz spotkań z gośćmi festiwalu

Dziennikarz muzyczny, autor setek publikacji na temat jazzu i filmu w polskiej prasie muzycznej oraz audycji radiowych w programach Polskiego Radia i RadioJAZZ.FM. Twórca projektu Polska Filmografia Jazzowa i autorskiej audycji JazzMovie w RadioJAZZ.FM, w której od lat odkrywa i przypomina nieznane ścieżki muzyczne tworzone przez jazzmanów na potrzeby polskiego kina. Od lat opowiada podczas festiwalowych spotkań o filmowych dziejach polskiego jazzu i jego związkach z polską kinematografią. Animator spotkań z wybitnymi polskimi reżyserami i promotor ich twórczości filmowej z jazzem w tle. Organizator przeglądów i prezentacji jazzowego kina, zajęć edukacyjnych i popularyzatorskich związanych z polską kinematografią i muzyką filmową dla dzieci i młodzieży. Autor powstającego Leksykonu Polska Filmografia Jazzowa, współtworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Od dekady współpracownik Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 
Agnieszka Holwek
 

Dyrektor festiwalu

Wiceprezeska Zarządu Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ, odpowiedzialna m.in. za rozwój nowych projektów, marketing i politykę promocyjną. Od ponad 10 lat współtwórczyni projektów Fundacji. Pomysłodawczyni cyklu Kino Jazz, czyli filmów dokumentalnych o jazzie pokazywanych w kinach w całej Polsce, a także pomysłodawczyni, koordynatorka i członek jury trwającego od czterech lat Międzynarodowego Konkursu Plakatu Jazzowego We Want Jazz. Produkuje wydarzenia i koncerty jazzowe.
Organizatorzy, partnerzy, patroni medialni
Organizator Festiwalu: Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ
Partner Festiwalu: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Patroni medialni: JazzPRESS, RadioJAZZ.FM, Jazz Forum, KINO, Filmweb, TVP Kultura, Legalna Kultura

 

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej