FINA na festiwalu Dwa Brzegi

FINA na festiwalu Dwa Brzegi

scena festiwalu
29 lipca 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą rozpoczyna się 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Kinomani będą mogli uczestniczyć między innymi w spotkaniu z Polską Szkołą Dokumentu, a także obejrzeć koprodukcje FINA: „Pokot” Agnieszki Holland i „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy.

300 mil do nieba i Ludzie Wisły | Pokaz filmów po rekonstrukcji
Podczas festiwalu FINA zaprezentuje dwa filmy poddane procesowi gruntownej rekonstrukcji obrazu i dźwięku. Pierwszy z nich – 300 mil do nieba Macieja Dejczera (1989) – będzie można zobaczyć 4 sierpnia o godz. 14:45 w Kinie Lubelskim. Drugi – Ludzie Wisły Aleksandra Forda (1938) – zostanie wyświetlony 1 sierpnia w Mięćmierzu w Galerii KLIMATY o godz. 18:00. Film ten został zdigitalizowany w 2011 roku w ramach projektu Nitrofilm.
Pokot i Jestem mordercą | Pokaz koprodukcji FINA

Koprodukcje FINA zostana zaprezentowane 31 lipca o 16:30 w Kinie Lubelskim (Pokot) oraz 2 sierpnia o 21:00 w Kinie Pod Srebrną Gwiazdą (Jestem mordercą).
Holland, Seweryn, Gliński, Pągowski | Lekcje kina
W ramach festiwalu FINA jest współorganizatorem spotkań zatytułowanych Lekcje kina. Spowiedź twórcy filmowego, w ramach których twórcy – Agnieszka Holland, Robert Gliński, Andrzej Pągowski i Andrzej Seweryn – opowiedzą o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach i tajemnicach rzemiosła.
Marcin Koszałka | Polska Szkoła Dokumentu
Z kolei 2 sierpnia o godz. 15:30 w Black Red White Cafe Dyrektor Artystyczna Festiwalu Grażyna Torbicka poprowadzi spotkanie z Marcinem Koszałką. Odbędzie się ono pod szyldem wydawanej przez FINA serii Polska Szkoła Dokumentu, w ramach której ukazało się już 16 albumów DVD prezentujących dokonania najważniejszych przedstawicieli polskiego kina dokumentalnego.
Olimpijczycy
Festiwal będzie także kolejnym przystankiem na drodze laureatów i finalistów organizowanej przez FINA Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Nasi Olimpijczycy przemierzą w tym roku prawie całą filmowo-festiwalową mapę Polski.
O festiwalu
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Grażyna Torbicka.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej