FINA na Festiwalu Filmowym w Gdyni

FINA na Festiwalu Filmowym w Gdyni

image

Pokot i Wyklęty w Konkursie Głównym
Pokot to najnowszy film Agnieszki Holland oparty na książce Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. Zdobył srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Otrzymał również rekomendację FIPRESCI w ubieganiu się o Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Film Europejski oraz został ogłoszony polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

Wyklęty to pełnometrażowy debiut Konrada Łęckiego – oparty na faktach dramat wojenny, którego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski.
Inny świat i Theatrum Magicum w sekcji Pokazy Specjalne
Koprodukowany przez FINA Inny świat. 100 minut na sto lat (21 września o 16:30 w GCF Goplana) to wyreżyserowany przez Dorotę Kędzierzawską dokument o Danucie Szaflarskiej. Wybitna polska aktorka filmowa i teatralna zmarła w lutym 2017 roku, kilka dni po swoich 102. urodzinach. W filmie wchodzi w rolę przewodniczki po historii i kulturze, która ukształtowała ją jako człowieka.

Z kolei Theatrum Magicum Marcina Giżyckiego, również koprodukcja FINA, to aktorsko-animowana opowieść o występie iluzjonisty na deskach łańcuckiego teatru w końcu XVIII wieku.
Noce i dnie. Opowieść o filmie Jerzego Antczaka
W Księgarni/Galerii GCF będzie można zakupić naszą najnowszą publikację FINA poświęconą Nocom i dniom – najsłynniejszemu filmowi Jerzego Antczaka. Książka prezentuje niemal 300 fotosów wykonywanych na planie przez Romualda Pieńkowskiego i Jerzego Troszczyńskiego, w tym arcyciekawe werki, czyli zdjęcia dokumentujące pracę ekipy. Czytelnik znajdzie w niej również plakaty – zarówno polskie jak i zagraniczne – oraz najciekawsze dokumenty i listy.

Więcej o albumie
Filmoteka Szkolna
Po raz kolejny festiwalowi towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne w ramach Filmoteki Szkolnej. W programie zajęcia praktyczne, debaty wokół wybranych filmów z Konkursu Głównego oraz Konkursu Inne Spojrzenie, a także wykłady prowadzone przez cenionych filmowców i krytyków.

Więcej o zajęciach Filmoteki Szkolnej
70-lecie Polskiej Animacji
Z okazji jubileuszu 70-lecia polskiej animacji, widzowie Festiwalu będą mogli zobaczyć zestaw kilkunastu wybitnych filmów animowanych. Blisko 90-minutowy specjalny blok projekcji obejmie krótkometrażowe filmy animowane polskich twórców.

 

Strona festiwalu

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej