FINA na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie

FINA na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie

image

W tym roku program Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego został przygotowany przez dwójkę ekspertów FINA: Dominikę Zielińską, doktorantkę nauk o sztuce, wykładowczynię, prelegentkę, autorkę i redaktorkę, specjalizującą się w kinie hiszpańskim okresu dyktatury frankistowskiej, związaną z FINA oraz kinem Iluzjon od lat, oraz  Michała Pieńkowskiego, który od dziecka zajmuje się przedwojennym polskim show-biznesem,  wygłasza dziesiątki wykładów, prelekcji i pogadanek o kinie i rozrywce lat międzywojennych, a z FINA jest związany od 15 lat, opiekując się przedwojennym zbiorem filmowym oraz biorąc udział w rekonstrukcjach najstarszych filmów.
Nowe życie zabytków filmowych
8 czerwca w środę o godzinie 11.00 zapraszamy do  Foyer Amfiteatru, gdzie odbędzie się prezentacja prowadzona przez Dominikę Zielińską oraz Michała Pieńkowskiego,  którzy przybliżą tajniki pracy konserwatorskiej nad najstarszymi zabytkami filmowymi – opowiedzą o badaniach filmograficznych nad zniszczonymi, przedwojennymi taśmami, procesie ich digitalizacji, rekonstrukcji oraz restauracji cyfrowej.  Eksperci omówią problemy związane z istnieniem różnych wersji formatów filmowych oraz niekompletnością oryginałów. Poruszony zostanie również bardzo aktualny temat udostępniania różnych formatów filmowych na współczesnych polach eksploatacji.
FINA przedstawia Szkice z Polski/Croquis Polonais
W piątek o godzinie 18.15 Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza uczestników festiwalu do Kina Kryterium, gdzie zostanie  zaprezentowany amatorski niemy film  Szkice z Polski, zrealizowanego przez belgijskiego dyplomatę Maurice'a Bekaerta, podczas jego podróży do Polski w latach 1920–1931. Film zawiera unikalne widoki miast z różnych stron kraju: od Drohobycza i Borysławia przez Zakopane, Częstochowę, Warszawę, Łowicz, Toruń, Grudziądz aż po Gdynię. Dzieło do niedawna nieznane, kilka lat temu zostało odkryte w Królewskiej Filmotece Belgijskiej w Brukseli. Przed projekcją o filmie opowie Michał Pieńkowski.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu w Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych zasiadać będzie Iga Harasimowicz  –  filmografka FINA, koordynatorka nagrodzonych restauracji cyfrowych i procesów digitalizacji filmów z kolekcji FINA.
O festiwalu Młodzi i Film
Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. W  Koszalinie debiutowali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona czy Dariusz Gajewski.

Festiwal Młodzi i Film to nie tylko trzy konkursy: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych, ale również pokazy pozakonkursowe w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Retrospektywy, pokazy filmów jurorów oraz pokazy specjalne. To również spotkania Szczerość za szczerość z ekipami filmów konkursowych i spotkania branżowe dla uczestników festiwalu.  W nieformalnym miejscu spotkań – klubie festiwalowym, po seansach odbywają się koncerty oraz autorskie spotkania Macieja Buchwalda pod hasłem Zawód: aktor, podczas których reżyser rozmawia z aktorami, zadając im często nieprzewidywalne i zaskakujące pytania. Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

 

Ilustracja: kadr z filmu Szkice z Polski, reż. Maurice Bekaert, 1920–1931, fot. Cinémathèque Royale de Belgique

 

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej