FINA partnerem festiwalu Il Corso Polonia w Rzymie

FINA partnerem festiwalu Il Corso Polonia w Rzymie

image
kadr z filmu „ABC Miłości”, źródło: Fototeka FINA
22 czerwca w Rzymie w ramach Festiwalu Il Corso Polonia organizowanego przez Instytut Polski, odbędzie się pokaz filmu „ABC miłości” w reżyserii Michała Waszyńskiego (1935). Będzie to pierwszy pokaz „ABC miłości” we Włoszech w wersji odrestaurowanej

22 czerwca 2023 roku w Rzymie w ramach Festiwalu Il Corso Polonia organizowanego przez Instytut Polski, odbędzie się pokaz filmu ABC miłości w reżyserii Michała Waszyńskiego (1935). Będzie to pierwszy pokaz ABC miłości we Włoszech w wersji odrestaurowanej. Film zaprezentuje dr Michał Pieńkowski – wybitny filmograf i specjalista od przedwojennego kina polskiego.
ABC miłości, reż. Michał Waszyński, 79 min, 1935, Polska
Przezabawna komedia romantyczna nakręcona w 1935 w studiu Rex-Film przez Michała Waszyńskiego. Wyróżnia się wspaniałym scenariuszem Mariana Hemana i słynną muzyką Henryka Warsa. W głównych rolach wystąpili: Adolf Dymsza, Maria Bogda i Kazimierz Krukowski

Wincenty Poziomka, niespełniony artysta utrzymujący się z pisania kucharkom listów miłosnych, dostaje w spadku po stryju pół sklepu spożywczego pod warunkiem, że zaopiekuje się trzyletnią Basieńką, wnuczką stryja. Wkrótce Poziomka doprowadza sklep niemal do bankructwa. Mimo to zatrudnia Helenkę, w której kocha się od dłuższego czasu. Sam zaś dzięki protekcji sąsiada – znanego artysty – spełnia swoje marzenie o scenicznym debiucie.
Il Corso Polonia
20. edycja Il Corso Polonia odbywa się w dniach 16–23 czerwca w Rzymie. Festiwal, organizowany przez Instytut Polski w Rzymie, na stałe wpisał się w kalendarz jako coroczne spotkanie z polską kulturą – od muzyki, przez literaturę, teatr i kino.

W tym roku w ramach Festiwalu w Filharmonii Rzymskiej zagości zespół Dagadana. Na deskach Teatro Belli ukaże się spektakt Nella Testa Di W zainspirowany Wariatem i zakonnicą Stanisława Igancego Witkiewicza.

W siedzibie Instytutu Polskiego odbędzie się spotkanie z Francesco Cataluccio – włoskim redaktorem dzieł Gombrowicza, a dwa dni później dzieła poetyckie, fotograficzne i muzyczne pochodzące z Łemkowszczyzny.

Czas i miejsce:
Czas: 22.06, godz. 20.30

Miejsce: Nuovo Cinema Aquila, Via l’Aquila 66/74, Rzym

Więcej informacji na stronie Instytutu Polskiego.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej