FINA w projekcie "Europeana XX: Century of Change”

FINA w projekcie "Europeana XX: Century of Change”

image

Piątego i szóstego marca 2020 roku przedstawiciele instytucji kultury, ośrodków badawczych i archiwów spotkali się na inauguracji nowego projektu: „Europeana XX: Century of Change”. Reprezentanci 16 partnerskich instytucji uczestniczyli w spotkaniu odbywającym się w siedzibie koordynatora projektu Netherlands Institute for Sound and Vision w Hilversum w Królestwie Niderlandów. W czasie dwudniowej sesji uczestnicy mieli okazję bliżej poznać zakres działalności swoich instytucji, wymienić pomysły dotyczące realizacji głównych celów projektu i przedyskutować jego przebieg.

„Europeana XX Century of Change” dąży do zidentyfikowania i podkreślenie głównych nurtów, które doprowadziły do zmian społecznych w Europie na przestrzeni XX wieku: momentów kluczowych, które ukształtowały naszą rzeczywistość społeczną, polityczną i kulturalną. FINA, partner europejskich sieci EUscreen oraz Europeana Film Gateway, dołączyła do grona partnerów projektu, którzy swoimi zbiorami wzbogacą bibliotekę cyfrową Europeany o materiały z tego okresu. Włączenie zasobów partnerów do Europeany pozwoli na zwiększenie ich dostępności i wyszukiwalności, ale także pogłębienie dialogu i refleksji wokół zaplanowanych przez kuratorów tematów: polityki i ekonomii, sposobów życia i technologii.

W ramach projektu „Europeana XX: Century of Change” stworzona zostanie seria kuratorskich kolekcji online, ale także warsztatów i wystaw, które będą miały miejsce w różnych instytucjach europejskich w ciągu najbliższego półtora roku.

W skład konsorcjum projektu wchodzą:

Netherlands Institute for Sound and Vision
Istituto Luce Cinecittà
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
KU Leuven
DFF Deutsches Filminstitut Filmmuseum
Catwalkpictures
European Fashion Heritage Association
PHOTOCONSORTIUM
Europeana
NTUA National Technical University of Athens
Pangeanic
Noterik
Technische Informationsbibliothek
ThinkCode
Jewish Heritage Joods Historisch Museum
Anacode
Stitching Jewish Heritage Network

Zapraszamy do śledzenia naszych stron internetowych i mediów społecznościowych. Aktualności dotyczące projektu mogą Państwo znaleźć także na stronie i kanałach społecznościowych Europeana Collections.

Ilustracja: portret studyjny trzech dziewczyn, autor nieznany, Ajuntamente de Girona, PD, https://bit.ly/397jLxc

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej