FINA w RadioJazz.FM —

FINA w RadioJazz.FM

kamil staszowski - radio jazz fm
Kamil Staszowski, fot. RadioJAZZ.FM
Jak co miesiąc w audycji „FINA zaprasza”, emitowanej w RadioJAZZ.FM, pojawiają się specjaliści FINA i zaproszeni kuratorzy, którzy zapowiadają wydarzenia odbywające się w Instytucie. W lutym swoje projekty przedstawili Robert Birkholc, Mateusz Werner i Piotr Metz

Robert Birkholc, filmoznawca FINA, zaprosił na antenie RadioJAZZ.FM na trwający do końca marca w Kinie Iluzjon przegląd dzieł Kena Loacha i towarzyszącą mu prezentację dziesięciu ulubionych filmów brytyjskiego reżysera. Gratką dla fanów autora takich obrazów jak „Daniel Blake” czy „Polak potrzebny od zaraz” będzie niewątpliwie wywiad z twórcą. Rozmowa zostanie wkrótce wyemitowana w RadioJAZZ.FM.

Mateusz Werner przedstawił w audycji cyklHistoria za ekranem” – przegląd filmowych opowieści o ważnych historycznych wydarzeniach. Najbliższa odsłona cyklu, pokaz węgierskiego filmu „Zimne dni”, już 29 lutego w Kinie Iluzjon.

Wypowiedzi dla RadioJAZZ.FM udzielił też Piotr Metz – gospodarz cyklu „Sekrety słynnych płyt” – i opowiedział o audiofilskich odsłuchach w systemie Dolby Atmos, odbywających się w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Kolejne wydarzenie w ramach cyklu to prezentacja albumu „Kind of Blue” Milesa Davisa.

Ze zbiorów FINA

Co dwa tygodnie audycję muzyczną w RadioJAZZ.FM, zatytułowaną „W Szerokim Kadrze”, prowadzi też Kamil Staszowski, opiekun zbiorów audialnych FINA. Playlista każdego odcinka programu jest bardzo eklektyczna. Tak ideę audycji opisuje jej autor:

Punktem wyjścia audycji są artefakty ze zbiorów FINA. Widziane „w szerokim kadrze“ stają się one inspiracją do eksplorowania najróżniejszych wątków muzyki. W szerokim kadrze mieści się wiele: muzyka filmowa, lżejsza klasyka, jazz, pop, piosenka i wiele więcej.

W audycji usłyszeć więc można i Jana Sebastiana Bacha, i Lady Gagę, a jeśli chodzi o polską muzykę popularną – wszystko od Adama Astona po zespół Coma.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej