„Zimne dni”, reż. András Kovács —

„Zimne dni”, reż. András Kovács

„Zimne dni”, reż. András Kovács, 100 min, 1966, Węgry

„Zimne dni” to ekranizacja powieści Tibora Cseresa (1964) o tym samym tytule. Film został nagrodzony Grand Prix na MFF w Karlovych Varach. W opinii wielu jest to największe osiągnięcie Andrása Kovacsa (1925–2017), wybitnego przedstawiciela węgierskiej awangardy filmowej, ucznia Györgiego Lukácsa.


Głównym tematem filmu są wydarzenia ze stycznia 1942 w zdobytej przez wojska węgierskie części Wojwodiny, która przed I wojną światową należała do Austro-Węgier i na mocy traktatu w Trianon stała się prowincją Jugosławii. W styczniu 1942 w okolicach Nowego Sadu oddziały węgierskiej armii i żandarmerii pod dowództwem generała Ferenca Feketehalmy-Czeydnera dokonały masakry na ludności żydowskiej i serbskiej, mordując około 4 tysięcy osób. Film Kovacsa nie ogranicza się do prezentacji zdarzeń, ale operując wyrafinowaną grą narracyjną i zmienną perspektywą bohaterów – tworzy przejmującą metaforę zbrodni ludobójstwa i odpowiedzialności jednostek przed historią.


Prelekcja: dr Mateusz Werner

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej