„Historia kuchni polskiej” – koprodukcja FINA w TVP

„Historia kuchni polskiej” – koprodukcja FINA w TVP

Historia kuchni polskiej
kadr z drugiego odcinka serialu „Historia kuchni polskiej”
Już w niedzielę 7 kwietnia w TVP Historia odbędzie się premiera nowego, 26-odcinkowego cyklu dokumentalnego„Historia kuchni polskiej” w reżyserii Mirosława Borka i Tomasza Rostworowskiego, powstałego w koprodukcji z FINA. Planowana premierowa emisja pierwszego odcinka na antenie TVP Historia to 7 kwietnia (niedziela), godz. 10.00. Retransmisje odcinków będą dostępne w serwisie VOD Telewizji Polskiej

Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał serial na temat polskiej kuchni pokazujący, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. „Historia kuchni polskiej” w 26 czterdziestominutowych odcinkach wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje.

Scenariusz serialu powstał w oparciu o prace naukowe prof. Jarosława Dumanowskiego – głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności, dokonał Maciej Nowicki, twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej.

Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w profesjonalnym studiu kulinarnym, ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. „Historia kuchni polskiej” to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego.

Pierwsze odcinki

Odcinek 1. „Chrzest Polski. Wino, oliwa i post”.

Co jadali dawni Słowianie? Jakie produkty i potrawy można było znaleźć na stołach prostych chłopów, a jakie na dworze Mieszka I i Bolesława Chrobrego? Co zmieniło przyjęcie chrześcijaństwa? Jakie produkty żywieniowe z południa podbiły zimną północ? Wykopaliska archeologiczne dostarczają niemal kompletną wiedzę na temat bazy surowcowej. Wiemy, co Słowianie uprawiali, co hodowali, jakimi roślinami dysponowali, a nawet jakich naczyń i technik używali w procesie obróbki termicznej potraw. W studiu kulinarnym Historii Kuchni Polskiej, prof. Jarosław Dumanowski i kucharz rekonstruktor Maciej Nowicki, sięgają po receptury z najstarszych zbiorów przepisów kulinarnych: „De observatione ciborum” greckiego lekarza Anthimusa oraz „Libellus de arte coquinaria” ukazującą kuchnię północnoeuropejską w czasach średniowiecza. Jaki jest wynik tego eksperymentu?


Historka kuchni polskiej - odcinek 1
Historka kuchni polskiej - odcinek 1

Odcinek 2

Dzięki zjednoczeniu kraju przez Władysława Łokietka i umocnieniu państwa przez Kazimierza Wielkiego, Królestwo Polskie liczy się coraz bardziej na arenie międzynarodowej. Do jego stolicy, Krakowa, napływają towary z całego ówczesnego świata. Do historii przechodzi uczta u Wierzynka. Kto w niej uczestniczył i co na niej podano?

Kiedy królowa Polski Jadwiga poślubia księcia litewskiego Jagiełłę, w Krakowie powstaje wielki, tętniący życiem dwór, odwiedzany przez władców, artystów i uczonych z całej Europy. Dzięki zachowanym rachunkom z dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi dowiadujemy się, co król, królowa i ich dwór jedli w określone dni, jak dużo i ile to kosztowało. Czy siedzieli przy jednym stole i jedli to samo? Maciej Nowicki rekonstruuje najpopularniejsze potrawy z krakowskiego dworu.

Plan wiosennych emisji

  • 7 kwietnia, niedziela, godz. 10.00 (powtórka 13 kwietnia, sobota, godz. 13.10)
  • 14 kwietnia, niedziela, godz. 10.00 (powtórka 20 kwietnia, sobota, godz. 13.10)
  • 21 kwietnia, niedziela, godz. 10.00 (powtórka 27 kwietnia, sobota, godz. 13.10)
  • 28 kwietnia, niedziela, godz. 10.00 (powtórka 4 maja, sobota, godz. 13.10)
  • 5 maja, niedziela, godz. 10.00 (powtórka 11 maja, sobota, godz. 13.10)
  • 12 maja, niedziela, godz. 10.00 (powtórka 18 maja, sobota, godz. 13.10)
  • 19 maja, niedziela, godz. 10.00 (powtórka 25 maja, sobota, godz. 13.10)
  • 26 maja, niedziela, godz. 10.00 (powtórka 1 czerwca, sobota, godz. 13.10)
  • 2 czerwca, niedziela, godz. 10.00 (powtórka 8 czerwca, sobota, godz. 13.10)
  • 9 czerwca, niedziela, godz. 10.00 (powtórka 15 czerwca, sobota, godz. 13.10)

Jesienią odbędzie się emisja kolejnych 16 odcinków.

Wyemitowane odcinki są dostępne w servisie VOD Telewizji Polskiej.

Twórcy serialu

Scenariusz: Mirosław Bork, Jarosław Dumanowski

Reżyseria: Mirosław Bork, Tomasz Rostworowski

Prowadzący: Jarosław Dumanowski.

Występują: Jarosław Dumanowski, Maciej Nowicki.

Dawne potrawy odtwarzają: Maciej Nowicki, Norbert Sokołowski, Marcin Chmieliński, Radosław Kozłowski.

Dodatkowe linki

Strona serialu w mediach społecznościowych.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej