„Jadzia” zakwalifikowana na Budapest Classics Film Marathon

„Jadzia” zakwalifikowana na Budapest Classics Film Marathon

kadr z filmu „Jadzia”
kadr z filmu „Jadzia”, reż. M. Krawicz, źródło: Fototeka FINA
W ramach 6. edycji „Budapest Classics Film Marathon” odbędzie się pokaz odrestaurowanego przez FINA filmu „Jadzia” w reżyserii Mieczysława Krawicza z 1936 roku. Ta perła polskiego kina przedwojennego ze zbiorów FINA będzie prezentowana w Budapeszcie w dniach od 12 do 17 września

6th Budapest Classics Film Marathon

Na tegorocznej 6. edycji  Budapest Classics Film Marathon zostanie wyświetlonych 115 filmów, a ponad 50 międzynarodowych specjalistów weźmie czynny udział w programie. W tym roku festiwal podzielony będzie na różnorodne sekcje, które z pewnością przyciągną zarówno miłośników klasycznego kina, jak i tych, którzy szukają czegoś nowego i intrygującego. Oto kilka z nich, które będzie można zobaczyć w ramach tegorocznej edycji Festiwalu: W ślad za dynastią filmowców: od Pressburgera do Macdonalda, Tóth Endre | André de Toth, Hollywoodzkie legendy: Adolph Zukor i Paramount, Klejnoty węgierskiej historii filmowej.

Dodatkowo, od 13 do 15 września w ramach Festiwalu będzie miał miejsce program „Budapest Classics Lab” z prezentacjami i dyskusjami, dający możliwość poznania pracy instytucji partnerskich.

Jadzia, reż. Mieczysław Krawicz, 91 minut, 1936, Polska

Film opowiada o walce między dwoma firmami sportowymi. Jadzia i Jan starają się przekonać mistrzynię tenisa do gry ich rakietą. Jan bierze Jadzię za mistrzynię i wystawia jej rzeźbę w swoim magazynie. Po wielu intrygach i nieporozumieniach, walka konkurencyjna ustaje dzięki połączeniu kapitałów i uczuć Jadzi i Jana.

Czas i miejsce

Czas: 14 września godz. 18:45
Miejsce: Toldi Cinema, 1054 Budapeszt, ul. Bajcsy-Zsilinszky 36–38

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej