Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Jan_A.P._Kaczmarek,_PL_Poznań_2011_(1) - BW
Jan A.P. Kaczmarek podczas konferencji prasowej nt. Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK., fot. Michał Nadolski, CC BY 3.0 Deed
Wybitny kompozytor, autor muzyki do ponad 70 długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych, laureat Oscara, zmarł w wieku 71 lat

Jan A. P. Kaczmarek odszedł 21 maja po długiej i ciężkiej chorobie.

Urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Początkowo nie planował kariery artystycznej. Jego drogę życiową zmieniło zetknięcie z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Od 1977 roku współpracował jako kompozytor z alternatywnym poznańskim Teatrem Ósmego Dnia. Do tego celu powołał Orkiestrę Ósmego Dnia, z którą wydał cztery albumy. Przez dekadę współpracował także z Teatrem Polskim w Poznaniu

W 1982 roku wyjechał na trasę koncertową do USA, po której niezależna wytwórnia Flying Fish wydała pierwszy album Kaczmarka i Orkiestry Ósmego Dnia, „Music For The End”. Płyta ukazała się w Polsce dopiero w 1984 roku jako „Muzyka na koniec”. Od 1989 roku mieszkał w Los Angeles.

Stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów, m.in. „Całkowitego Zaćmienia”, „Placu Waszyngtona”, „Trzeciego cudu” (wszystkie trzy w reżyserii Agnieszki Holland), „Straconych dusz” (reż. Janusz Kamiński), „Ewangelii wg Harry'ego” (reż. Lech Majewski), oraz „Quo vadis" (reż. Jerzy Kawalerowicz). Współpracował także z takimi twórcami jak Petr Zelenka, Janusz Zaorski, Magdalena Łazarkiewicz czy Lajos Koltai.

W 2005 roku został nagrodzony Oscarem za muzykę filmową do filmu „Marzyciel” (reż. Marc Forster, 2004). Za ścieżkę dźwiękową do tego obrazu otrzymał także nominacje do Złotych Globów i nagrody BAFTA. Był pomysłodawcą i dyrektorem odbywającego się od 2011 roku Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.

Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów

„Jan A. P. Kaczmarek był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej i nieprzeciętną postacią. Ceniliśmy go w Polsce, ale doceniano go także na całym świecie” – stwierdził w wypowiedzi dla PAP reżyser i scenarzysta, a także prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

To bardzo smutna wiadomość dla całego środowiska muzycznego i filmowego w Polsce, wielka strata dla polskiej i światowej kultury. Rodzinie i bliskim zmarłego pragniemy złożyć serdeczne wyrazy współczucia.

Pogrzeb Jana A. P. Kaczmarka

Msza żałobna ku pamięci kompozytora zostanie odprawiona w sobotę 25 maja o godz. 12.00 w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52a w Krakowie. O godz. 14.00 rozpocznie się pożegnanie Jana A. P. Kaczmarka na cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej