Urodził się 18 kwietnia 1947 r. w Krakowie, tam też ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski PWST (dyplom w 1972 r.). Przez wiele lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie (1972–1991), gdzie zagrał m.in. w „Dziadach” w reżyserii Konrada Swinarskiego.
Na początku kariery rozgłos przyniosły mu zapadające w pamięć role w kinie moralnego niepokoju. Zagrał tytułową postać w „Wodzireju” (1977) Feliksa Falka oraz w „Amatorze” (1979) Krzysztofa Kieślowskiego. Współpracę z Kieślowskim kontynuował na dalszych etapach kariery, co zaowocowało docenianymi kreacjami w takich utworach jak „Dekalog X” (1988) i „Trzy kolory: biały” (1994). W wykreowanych przez Stuhra rolach aktor dowodził swoich zdolności do przedstawiania zniuansowanych portretów charakterologicznych połączonych z niebywałą charyzmą sceniczną.
Owa charyzma sprawiła, że w następnej dekadzie Jerzy Stuhr odegrał szereg kreacji w kultowych polskich komediach. W 1983 r. zagrał rolę Maksa w „Seksmisji” Juliusza Machulskiego; wystąpił również w jego następnych komediach: „Kingsajz” (1987), „Déjà vu” (1989) oraz „Kiler” (1997). Wykreowane postaci na dobre stały się centralnymi figurami w panteonie polskiej popkultury, a także zostawiły trwały ślad w języku, którym posługujemy się na co dzień.
W swojej karierze aktorskiej Jerzy Stuhr współpracował także z wieloma innymi uznanymi reżyserami, takimi jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Piotr Szulkin i Nanni Moretti.
Od lat dziewięćdziesiątych Jerzy Stuhr zajął się w szerszym zakresie działalnością reżyserską. Największym sukcesem okazały się zrealizowane w 1997 roku „Historie miłosne”, w których pokazał życie uczuciowe czterech różnych bohaterów. Film został nagrodzony m.in. nagrodą FIPRESCI na MFF w Wenecji oraz Grand Prix na FPFF w Gdyni.
Poza działalnością filmową, był także autorem książek o tematyce autobiograficznej, m.in. „Sercowa choroba” (1992) oraz „Tak sobie myślę” (2012). W 1994 r. uzyskał tytuł profesora w dziedzinie sztuk teatralnych. Wykładał na PWST w Krakowie, dwukrotnie (1990-1996 oraz 2002–2008) pełnił funkcję rektora tej uczelni. Był wielokrotnie nagradzany za działalność artystyczną oraz pedagogiczną.
Śmierć Jerzego Stuhra to ogromna strata dla całego polskiego środowiska filmowego. Rodzinie i bliskim zmarłego pragniemy złożyć wyrazy współczucia.