Konkurs na dyrektora FINA rozstrzygnięty

Konkurs na dyrektora FINA rozstrzygnięty

FINA Wałbrzyska 3/5
główna siedziba Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego na ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie, fot. mat. FINA
Komisja konkursowa powołana do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego zakończyła swoje prace i uchwałą z dnia 29 maja 2024 r. jednogłośnie zarekomendowała na stanowisko dyrektora FINA Pana Tomasza Kolankiewicza. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska poinformowała 5 czerwca na konferencji prasowej, że zaakceptowała kandydaturę rekomendowaną przez komisję konkursową

Jak podaje MKiDN, powołanie na stanowisko dyrektora FINA planowane jest w przyszłym tygodniu. Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, reżyser, konsultant i propagator polskiego kina. Juror polskich i europejskich festiwali filmowych.

Od 2020 do 2023 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ekspert filmowy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członek zespołów sterujących w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracownik Biura Kultury m.st. Warszawy, odpowiedzialny ze strony miasta za Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

Współpracownik Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Filmoteki Narodowej. Kurator cykli i przeglądów polskiego i międzynarodowego kina artystycznego i gatunkowego. Autor przeglądu „Krótka historia polskiego kina”, największej kinowej retrospektywy polskiego kina PRL, wyświetlanego w przeszło 80 kinach studyjnych w całej Polsce.

W latach 2008–2017 członek redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący publicystycznych programów o tematyce filmowej. Od 2024 roku prowadzący programy filmowe na antenie TVP Kultura oraz podcast „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”. Jako konsultant merytoryczny pracował przy nagradzanym filmach „Ucieczka na srebrny glob” i „Solaris mon amour” Kuby Mikurdy na temat twórczości Andrzeja Żuławskiego.

Wykładowca akademicki związany z Łódzką Szkołą Filmową, Warszawską Szkołą Filmową oraz Akademią Sztuki w Szczecinie.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej