Koprodukcja FINA na Festiwalu NNW w Gdyni

„Dwie flagi” na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Dwie flagi
Film dokumentalny „Dwie flagi” w reżyserii Jolanty Kessler opowiada o historii i walce Żydowskiego Związku Wojskowego podczas Powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku. Muzykę skomponował Michał Lorenc.

Film zapełnia „białe plamy” dotyczącej tej organizacji, która miała znaczący udział w żydowskim oporze zbrojnym podczas II wojny światowej. Powstała prawdopodobnie jesienią 1942 roku. Jej członkowie wywodzili się z Betaru – przedwojennej, prawicowej organizacji syjonistycznej tzw. syjonistów – rewizjonistów. W filmie przedstawiono relacje archiwalne dotyczące powstania ŻZW oraz losów jej bojowników i bojowniczek. Wśród tych ostatnich wyróżniała się Ziuta Hartman, którą udało się jeszcze nagrać specjalnie na potrzeby filmu pod koniec jej życia w Izraelu. Walczyła ona nie tylko jako łączniczka w Powstaniu w Getcie Warszawskim, ale również po II wojnie światowej niezmordowanie kultywowała pamięć o ŻZW w Polsce i Izraelu.

Ważnym elementem filmu jest przedstawienie przy pomocy animacji najważniejszej bitwy Powstania w Getcie Warszawskim, czyli walk na Placu Muranowskim. Bojowcy ŻZW pierwszego dnia powstania 19 kwietnia 1943 roku wywiesili obok siebie dwie flagi- polską: biało – czerwoną oraz żydowską niebiesko- białą. Po raz pierwszy od klęski wrześniowej 1939 nad Warszawą powiewała wtedy polska flaga. W filmie śledzimy losy powstańców. Nielicznym z nich udało się przeżyć. Z powodu braku zachowanych dokumentów organizacji oraz śmierci zdecydowanej większości jej bojowników istnienie tej organizacji po II wojnie światowej było trudne do odtworzenia.

Film „Dwie Flagi” ukazuje również jak pamięć o Żydowskim Związku Wojskowym była świadomie przemilczana po II wojnie światowej zarówno w Polsce jak i Izraelu. Stała się także przedmiotem licznych fałszywych opowieści. Doprowadziło to do marginalizacji grupy oraz niedocenienia jej roli w Powstaniu w Getcie Warszawskim.

Opowieść filmowa „Dwie Flagi” jest zbudowana w oparciu o nagrania archiwalne bojowniczek i bojowników ŻZW, animacje, sceny rekonstrukcyjne, nieznane dokumenty oraz unikatowe zdjęcia pozyskane z archiwów polskich i zagranicznych. Muzeum Getta Warszawskiego jest producentem tego filmu razem z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Producentem wykonawczym jest Grupa Filmowa. Długość filmu wynosi 65 minut. Powstał on w polskiej wersji językowej oraz w wersji z angielskimi napisami. Autorem muzyki, specjalnie skomponowanej na potrzeby tego obrazu, jest znany polski kompozytor Michał Lorenc.

Film dokumentalny „Dwie Flagi” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej