„O Grande Caminho”, czyli „Wielka Droga” w Sao Paulo w Brazylii

„O Grande Caminho”, czyli „Wielka Droga” w Sao Paulo w Brazylii

kadr z filmu Wielka Droga
kadr z filmu „Wielka Droga”
1 października w Sao Paulo, podczas festiwalu "The Cinemateca Friens Society Film Showcase", odbędzie się premierowy pokaz odrestaurowanego filmu Michała Waszyńskiego "Wielka droga". Festiwal potrwa od 28 września do 8 października.

Film Michała Waszyńskiego przechodzi swoją nową wielką drogę. Po zagranicznych pokazach w Chicago, Londynie, Meksyku, Belgradzie, Buffalo przyszedł czas na Sao Paulo, największe miasto półkuli południowej, a także Kurytybę i Rio de Janeiro.
"Wielka Droga", reż. M. Waszyński, 96 min, 1946, Polska, Włochy
"Wielka Droga" to pierwszy powojenny fabularny film polski, wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939 i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRS, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt, aż po kampanię włoską.  Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne zrealizowane przez Czołówkę Filmową Wojska Polskiego podczas podróży II  Korpusu Polskiego na trasie przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele.


Międzynarodowy przegląd w Cinemateca Brasileira Sociedade Amigos da Cinemateca (Stowarzyszenie Przyjaciół Kinematoteki) zostało założone w 1962 roku w celu pozyskania środków na rozwój działalności Cinemateca Brasileira – organizacji będącej obecnie odpowiednikiem narodowych instytucji filmowo-audiowizualnych takich jak Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Podobnie jak FINA Cinemateca Brasileira należy do międzynarodowego stowarzyszenia FIAT IFTA, zrzeszającego archiwa audiowizualne.

W 2022 roku, w 60. rocznicę założenia SAC, Cinemateca Brasileira zorganizowała przegląd filmowy The Cinemateca Friends Society Film Showcase podzielony na trzy bloki tematyczne. W sekcji Najważniejsze premiery międzynarodowe pokazano m.in. film Faraon Jerzego Kawalerowicza oraz Pasażerkę Andrzeja Munka i Witolda Lesiewicza.

W tym roku Cinemateca organizuje drugą edycję pokazu. Zostaną prezentowane publiczności filmy klasyczne i rzadkie, filmy o śmiałej estetyce oraz znaczącej wartości społecznej, politycznej i historycznej. To właśnie w sekcji Filmy międzynarodowe będzie można zobaczyć Wielką Drogę Michała Waszyńskiego. Przegląd potrwa od 28 września do 8 października.


Czas i miejsce:1 października, godz. 15.45
Brazylia, São Paulo, Cinemateca Brasileira, Sala Grande Otelo, Largo Sen. Raul Cardoso, 207
www.cinemateca.org.br


Przypomnijmy też, że 3 i 6 października pokaz "Wielkiej Drogi" odbędzie się w Kurytybie i Rio de Janeiro.
Organizatorzy:Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Cinemateca Brasileira, Sociedade Amigas de Cinemateca, Konsulat Honorowy RP w São Paulo Konsul Honorowy Andrzej Bukowiński

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej