Reżyserem tej wyjątkowej produkcji był Ryszard Ordyński, a scenariusz stworzyli Andrzej Strug i Ferdynand Goetel. Film powstał z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i szybko zdobył uznanie, stając się sukcesem komercyjnym tamtych lat.
Zdjęcia realizowano m.in. w majątku Czombrów koło Świtezi, miejscu związanym z dzieciństwem Mickiewicza. Autentyczność scenografii, kostiumów i rekwizytów zapewnił zespół doświadczonych konsultantów. W imponujących scenach batalistycznych uczestniczyły jednostki wojskowe: 1 Pułk Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego oraz 4 Pułk Ułanów Zaniemeńskich.
Choć oryginalna kopia filmu zaginęła podczas II wojny światowej, w latach 50. odnaleziono fragmenty o łącznej długości 42 minut. Kolejne części odkryto w 2006 roku we Wrocławiu, co pozwoliło na rekonstrukcję około 120 minut z pierwotnie ponad trzygodzinnego dzieła.
W 2012 roku film został poddany pełnej rekonstrukcji i wzbogacony o współczesną muzykę skomponowaną przez Tadeusza Woźniaka.
Film zostanie zaprezentowany z napisami w języku polskim i litewskim.
Czas i miejsce
Czas: 11 grudnia 2024 r., godz. 17:00 czasu lokalnego
Miejsce: Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Wilnie (ul. Trakų 10), Litwa
https://instytutpolski.pl/vilnius/pl/2024/11/25/projekcja-filmu-pan-tadeusz-1928-w-wilnie-3/
Organizatorzy
Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Wilnie
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
\Instytut Polski w Wilnie