Pełna sala na pokazie „Wielkiej Drogi” w Londynie

Pełna sala na pokazie „Wielkiej Drogi” w Londynie

Kinoteka POSK fot. Wojciech Klas
fot. Wojciech Klas
120 osób w sali Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego oglądało pod koniec marca prezentację odrestaurowanego filmu „Wielka Droga” Michała Waszyńskiego. Seans był częścią Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka, na którym pokazano kilka z najbardziej klasycznych polskich dzieł filmowych

27 marca w Teatrze POSK w ramach Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka odbył się pokaz filmu „Wielka Droga”. Był on prawdziwym sukcesem. Przyszło go obejrzeć ok. 120 osób, zarówno Polaków, jak i Anglików. Widzowie byli zachwyceni odrestaurowanym przez FINA dziełem z 1946 roku. W pokaz tego monumentalnego zabytku polskiej kinematografii widzów wprowadził nasz kolega, filmograf dr Michał Pieńkowski. W uroczystym otwarciu uczestniczył Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie oraz prezes POSK dr Marek Laskiewicz.

pokaz Wielkiej Drogi w Londynie, fot. Wojciech Klas
pokaz Wielkiej Drogi w Londynie, fot. Wojciech Klas

„Wielka Droga” wśród klasyki kina

W ramach klasyki kina festiwal zaprezentował trzech polskich twórców w programie obejmującym polskie produkcje filmowe z okresu od lat 40. do 70. Obok „Amatora” Krzysztofa Kieślowskiego i Dziejów grzechu Waleriana Borowczyka, był to film Michała Waszyńskiego „Wielka Droga” z 1946.

Jest to pierwszy polski film fabularny po II wojnie światowej. Wyprodukowany przez 2 Korpus Wojska Polskiego i nakręcony w dużej mierze w Cinecitta, opowiada on historię młodego żołnierza, który trafia do szpitala wojskowego, gdzie pielęgniarka udaje jego narzeczoną, aby pomóc mu w rekonwalescencji. Potajemnie czyta jego dziennik, aby zrozumieć jego historię i w ten sposób dowiaduje się o jego doświadczeniach na polu walki. Choć fabuła filmu jest fikcyjna, „Wielka Droga” wykorzystuje materiały dokumentalne, aby ukazać prawdziwą historię polskiej armii dowodzonej przez generała Andersa.

O Festiwalu Polskich Filmów w Londynie

Festiwal Polskich Filmów Kinoteka, organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie, miał w tym roku swoją 22. edycję, która odbyła się w dniach od 6 do 28 marca. W tegorocznym programie znalazły się nowe produkcje filmowe jednych z najbardziej uznanych współczesnych polskich filmowców, takich jak Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska i Michał Englert oraz DK i Hugh Welchmanowie, jak również produkcje, sięgające do bogatej historii kinematografii polskiej w ramach retrospektyw czołowych głosów kina, takich jak Walerian Borowczyk i Krzysztof Kieślowski. Dzięki swemu bogatemu repertuarowi, obejmującemu także filmy dokumentalne, familijne, krótkometrażowe i dwa wydarzenia muzyczne na żywo, tegoroczny festiwal był wyjątkowym i ekscytującym wydarzeniem, celebrujące różnorodność polskiej sztuki filmowej.

Relacje z pokazu filmu

https://posk.org/teatr-posk-pokaz-filmu-wielka-droga-w-ramach-kinoteki/

http://polishlibrarylondon.co.uk/pokaz-filmu-wielka-droga-ramach-festiwalu-polskich-filmow-kinoteka/

Organizatorzy pokazu

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny,

Instytut Kultury Polskiej w Londynie

Biblioteka Polska POSK w Londynie

Informacje o Festiwalu:

https://kinoteka.org.uk/

https://kinoteka.org.uk/programme/the-great-way

https://instytutpolski.pl/london/2024/02/12/kinoteka-polish-film-festival-announces-2024-programme/

https://posk.org/event/pokaz-filmu-wielka-droga-z-irena-anders/

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej