Po słońce do przyjaciół. FINA na festiwalu Nitratnog w Belgradzie

Po słońce do przyjaciół. FINA na festiwalu Nitratnog filma w Belgradzie

po słońce do przyjaciół 2
kadr z filmu „Po słońce do przyjaciół”, źródło: Fototeka FINA
W dniach 6–16 czerwca odbędzie się 26. edycja Festiwalu Nitratnog filma w Belgradzie, na której FINA będzie miała przyjemność zaprezentować swoje dwa filmy: „Po słońce do przyjaciół” oraz „Biały ślad”. Sielankowy reportaż o wakacyjnej wyprawie polskich studentów do Jugosławii będzie pokazywany w ramach sekcji „Inni o nas” 7 czerwca. „Biały ślad” serbska publiczność obejrzy 13 czerwca wraz z wprowadzeniem filmografa FINA Michała Pieńkowskiego

Na 26. edycję festiwalu Nitratnog filma w Belgradzie, który odbędzie się w dniach 6–16 czerwca w sali „Makavejev”, kierownik Jugosłowiańskiego Archiwum Filmowego i dyrektor festiwalu Nitratnog filma, Aleksandar Erdeljanović wybrał około 40 filmów z 23 krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej. Prezentowane będą filmy wszystkich gatunków światowego kina niemego i dźwiękowego, w tym dwa filmy z Polski, ze zbiorów FINA.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć klasyczne dzieła takich wielkich twórców jak Detlef Sirk (później Douglas Sirk), Michael Powell, Karel Kahina, Maurice Turner, Gustav Molander, Fyodor Otsep, Roman Vignoli Barretto, Samuel Kachikian czy Alfred Desi.

Podczas festiwalu Jugoslovenska kinoteka gościć będzie ponad trzydziestu profesjonalistów filmowych, historyków filmu i archiwistów z 20 krajów. Jest to okazja do ponownego spotkania kolegów i koleżanek z różnych krajów i omówienia zagadnień archiwizacji filmowej, współpracy przy renowacji filmów, wymiany wiedzy, pomysłów i programów filmowych.

Więcej informacji o Festiwalu: https://www.kinoteka.org.rs/festival-nitratnog-filma-26-put-u-kinoteci/

Informacje o programie: https://www.kinoteka.org.rs/wp-content/uploads/2024/05/NITRAT-26-PROGRAM.pdf

Plakat 26. Festival Nitratnog filma
Plakat 26. Festival Nitratnog filma

„Po słońce do przyjaciół”, 11 min, 1938, Polska

Grupa studentów nudzi się spędzając wakacyjne dni w Warszawie nad Wisłą. Za namową kolegi postanawiają wybrać się na tanią wycieczkę turystyczną do Jugosławii. Wspólnie z nimi zwiedzamy wybrzeża Adriatyku: m.in. wyspy Šolta i Brač. W drodze powrotnej odwiedzają Makarską, klasztor Savina i Belgrad. Film został zrealizowany przez Polski Akademicki Związek Zbliżenia Międzynarodowego „Liga” – międzyuczelniany związek zajmujący się m.in. organizowaniem wycieczek i wymian zagranicznych. W 2022 roku został rekonstruowany w oparciu o dwie kopie sprowadzone w latach 70. z archiwów w NRD i w ZSRR.

Film można obejrzeć za darmo i bez reklam w naszym portalu VOD Ninateka.pl.

Czas: 7 czerwca, godz. 19.00

Miejsce: Yugoslovenska Kinoteka, 1 Uzun Mirkova, Belgrad, Serbia

„Biały ślad”, reż. Adam Krzeptowski, 70 min, 1932, Polska

Na skraju tatrzańskiej wsi, w chacie po rodzicach, mieszka rodzeństwo – Zośka i Władek. Przez cały tydzień ciężko pracują, a w niedzielę, odświętnie ubrani, idą do kościoła. Zośka spotyka tam Jaśka, w którym jest skrycie zakochana. Ale Jasiek darzy uczuciem Hankę, która po ukończeniu szkoły, wróciła w rodzinne strony. Hanka jednak zainteresowana jest Andrzejem, świetnym narciarzem.

„Biały ślad” to największy sukces Adama Krzeptowskiego, Górala i fotografa, który w latach 20. prowadził w Zakopanem zakład fotograficzny i jak nikt potrafił uchwycić w obiektywie piękno Tatr. W 1930 roku zaczął kręcić filmy, początkowo krótkometrażowe dokumenty, a potem także pełnometrażowe fabuły.

Film reprezentował Polskę na pierwszym festiwalu w Wenecji, gdzie odbyła się jego prapremiera. Mimo iż fabuła filmu jest przeciętna, międzynarodową publiczność zachwyciły zapierające dech w piersiach plenery tatrzańskie. W późniejszych latach sceny plenerowe z "Białego śladu" były wykorzystywane w innych filmach, których akcja toczyła się w górach: "Drugiej młodości" i "Sportowcu mimo woli".

Film można obejrzeć za darmo i bez reklam w naszym portalu VOD Ninateka.pl.

Czas: 13 czerwca, godz. 17.00

Miejsce: Yugoslovenska Kinoteka, 1 Uzun Mirkova, Belgrad, Serbia

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej