Pokaz „Wielkiej Drogi” w Bolonii z okazji Dnia Wyzwolenia

Pokaz „Wielkiej Drogi” w Bolonii z okazji Dnia Wyzwolenia

Cinema Modernissimo 1920
sala Cinema Modernissimo w Bolonii, w której odbędzie się pokaz „Wielkiej Drogi”
21 kwietnia w Bolonii odbędzie się pokaz filmu „Wielka Droga” z 1946 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego. Seans jest częścią obchodów 79. rocznicy świętowanego przez mieszkańców Bolonii Dnia Wyzwolenia. Oficjalnym uroczystościom będą towarzyszyły pokazy filmowych na temat walki Włochów przeciwko faszyzmowi podczas II wojny światowej

Pokaz „Wielkiej Drogi” odbędzie się 21 kwietnia w historycznym Cinema Modernissimo, nowo odremontowanym i inaugurowanym kinie należącym do Cineteca di Bologna i umiejscowionym w podziemiach Palazzo Ronzani. Pierwotny gmach kina został zbudowany w 1915 roku w średniowiecznym sercu miasta, obecnie stanowi architektoniczne połączenie klasyki z nowoczesnością. Ponowne dostosowanie funkcjonalności w celu przyjmowania publiczności trwało od 2015 roku – projekt finalnie zrealizowano w 2023 roku Teraz, jak to ujmują sami gospodarze, jest to miejsce utopijne, wyjątkowe i niepowtarzalne.

Bolonia jest miastem o specjalnym znaczeniu dla Polaków, szczególnie tych upamiętniających losy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz ich rolę w wyzwalaniu Europy spod jarzma nazistowskiej okupacji. To tu stoczyły się ostatnie bitwy z udziałem wojsk alianckich w ramach kampanii włoskiej, uwieńczonej wyzwoleniem miasta 21 kwietnia 1945 r. Data ta jest do dziś celebrowana przez Bolończyków, kontynuując tradycję przodków, którzy owacyjnie witali wkroczenie oddziałów 2 Korpusu Polskiego do Bolonii. W filmie przedstawione są oryginalne nagrania z tych właśnie wydarzeń.

kadr z filmu „Wielka Droga”
kadr z filmu „Wielka Droga”

„Wielka Droga” jest pierwszym polskim filmem fabularnym po II wojnie światowej. Wyprodukowany przez 2 Korpus Wojska Polskiego i nakręcony w dużej mierze w Cinecitta, opowiada on historię młodego żołnierza, który trafia do szpitala wojskowego, gdzie pielęgniarka udaje jego narzeczoną, aby pomóc mu w rekonwalescencji. Potajemnie czyta jego dziennik, aby zrozumieć jego historię i w ten sposób dowiaduje się o jego doświadczeniach na polu walki. Choć fabuła filmu jest fikcyjna, „Wielka Droga” wykorzystuje materiały dokumentalne, aby ukazać prawdziwą historię polskiej armii dowodzonej przez generała Andersa.

Film można obejrzeć za darmo na Ninatece.

Informacje praktyczne

Czas i miejsce: 21 kwietnia 2024, godz. 21.30, Cinema Modernissimo – Piazza Re Enzo 1/1, Bolonia, Włochy.

Informacje o pokazie (w języku włoskim):

https://cinetecadibologna.it/programmazione/proiezione/la-grande-strada-lodissea-di-montecassino/?repeat=11999

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej