Pokazy polskich filmów w Paryżu | Królikiewicz, Ordyński, Waszyński

Polskie kino nad Sekwaną! Pokazy w Instytucie Biblioteka Polska w Paryżu

klejnot wolnego sumienia
kadr z filmu „Klejnot wolnego sumienia”, reż. Grzegorz Królikiewicz, źródło: Fototeka FINA
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny we współpracy z Instytutem Biblioteka Polska zapraszają na serię trzech pokazów klasycznych dzieł polskiego kina w Paryżu. Odbędą się one w samym sercu stolicy Francji, na Wyspie św. Ludwika zaraz obok katedry Notre Dame w siedzibie Instytutu Biblioteka Polska

Prezentacje rozpoczną się w piątek 24 maja pokazem „Wielkiej Drogi”, filmu z 1946 w reżyserii Michała Waszyńskiego. O tytule było ostatnio głośno, a to za sprawą przypadającej na 18 maja, 80-tej rocznicy bitwy gen. Andersa pod Monte Casino.

Film za darmo i bez reklam można obejrzeć w wydawanym przez FINA serwisie VOD Ninateka.pl.

6 czerwca: pokaz filmu Grzegorza Królikiewicza

Centralnym punktem serii będzie zaplanowana na 6 czerwca, projekcja filmu z 1981 roku „Klejnot wolnego sumienia” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. Akcja filmu rozgrywa się w XVI wieku, a konkretniej w 1573 roku kiedy to w Polsce uchwalona zostaje Konfederacja warszawska gwarantująca szlachcie tolerancję religijną jak i swobodę wyznania. Właśnie to wydarzenie stanowi swoistego rodzaju oś centralną filmu ponieważ różnice wyznaniowe pomiędzy dwoma rodami, Sieniawskich i Bieleckich, są źródłem konfliktu. Warto też wspomnieć, że film ilustruje ważne dla Polski zmiany kulturowe i społeczne będące wynikiem śmierci króla a wybraniem Henryka Walezego, Francuza, na jego następcę.

Tym samym „Klejnot wolnego sumienia”, stanowi intrygującą i wielowymiarową refleksję nad szeroko rozumianą wolnością czy to religijną czy też przekonań, oraz moralnymi dylematami, przed którymi stają bohaterowie. Ponadto, sam reżyser, Grzegorz Królikiewicz, znany jest ze swojego unikalnego i nowatorskiego podejścia do narracji filmowej, co sprawia, że każdy jego film jest niezapomnianym przeżyciem.

Podobnie jak „Wielką Drogę” film Królikiewicza również można obejrzeć na Ninatece.

10 września: „Janko Muzykant”

Serię zamknie pokaz „Janko Muzykanta” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Film oparty jest na noweli autorstwa Henryka Sienkiewicza i przedstawia wzruszającą historię młodego chłopca, obdarzonego wyjątkowym talentem muzycznym, który zmaga się z trudnymi realiami wiejskiego życia. To klasyczne dzieło polskiej literatury i filmu porusza serca widzów od pokoleń i mamy nadzieję, że tym razem też tak będzie.

Serdecznie zapraszamy!

plakat z filmu Janko Muzykant
plakat z filmu Janko Muzykant

plakat z filmu Klejnot wolnego sumienia
plakat z filmu Klejnot wolnego sumienia

plakat z filmu Wielka Droga
plakat z filmu Wielka Droga

Czas i miejsce

24.05, godz. 19.00 „Wielka Droga” w reż. M. Waszyńskiego,

6.06, godz. 19.00 „Klejnot Wolnego Sumienia” w reż. G. Królikiewicza,

10.09, godz. 19.00 „Janko Muzykant” w reż. R. Ordyńskiego

Miejsce: Instytut Biblioteki Polskiej, 6 Quai d'Orléans w Paryżu

Strona internetowa: https://ibpp.eu/

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej