Przegląd arcydzieł polskiej animacji w USA i Kanadzie

Przegląd arcydzieł polskiej animacji w USA i Kanadzie

image

Pokazy  krótkometrażowych filmów animowanych i awangardowych odbędą się w dziewięciu filmotekach na terenie USA i Kanady w tym: Vancouver Cinematheque (Kanada), Nortwest Film Forum w Seattle (USA), Pacific Film Archives w Berkeley, Kalifornia (USA), Austin Film Society w Texasie (USA), Cleveland Cinematheque w Cleveland, Ohio (USA), Real ArtWays w Hartford, Connecticut (USA), Gene Siskel Film Center w Chicago (USA) i w Anthology Film Archives w Nowym Jorku (USA).

Podczas przeglądów zostanie zaprezentowanych 47 filmów ukazujących bogactwo polskiego świata animacji na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat.  Część pokazów odbywających się w archiwach filmowych odbędzie się z kopii 35mm.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny aktywnie uczestniczy w obchodach jubileuszu 70–lecia polskiej animacji. Tej niezwykle ważnej sztuce filmowej przyglądamy się od początków jej istnienia, wspieramy jej rozwój poprzez wydawnictwa, koprodukcje i portal Ninateka.pl.

Pierwsze pokazy odbędą się 22 października w Cleveland Cinematheque.

Kolejne 29 października 2017 w Austin Film Society w Tekasie.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej