Przegląd polskiej animacji na festiwalu Animario w Madrycie

Przegląd polskiej animacji na festiwalu Animario w Madrycie

Reflections_1
kadr z filmu „Refleksy”, reż. Jerzy Kucia, 1979
Z radością informujemy, że Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest partnerem 7. edycji Animario, International Contemporary Animation Festival of Madrid. Festiwal odbędzie się od 12 do 15 grudnia 2024 roku w kinie Cineteca Madrid, a w jego trakcie widzowie będą mogli obejrzeć dzieła polskiej animacji

W ramach wydarzenia, FINA zaprezentuje m.in. retrospektywę twórczości Jerzego Kuci (13 grudnia, godz. 17). Z filmów znakomitego reżysera wyświetlone zostaną m.in. „Szlaban” (1977), „Refleksy” (1979) oraz „Parada” (1987) – łącznie sześć tytułów.

Oprócz tego w ramach wydarzenia „Pioneros y maestros. Imprescindibles de la animación polaca” (14 grudnia, godz.16) madrycka publiczność będizie mogła się zapoznać z 10 klasykami polskiej animacji: od „Domu” Waleriana Borowczyka (1958) przez oscarowe „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego (1980) po nowy film Witolda Giersza, „Portret konia” z 2023 roku.

Wielkim wyróżnieniem jest obecność samego Jerzego Kuci, który poprowadzi warsztaty i podzieli się swoją wiedzą oraz inspiracjami. Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tak prestiżowej retrospektywie i zaprezentować bogactwo polskiej animacji na międzynarodowej scenie.

Animario: polska animacja jak ze snu

Co warto podkreślić, to niektóre z najlepszych animacji w historii pochodzą właśnie z Polski. Od lat 80. postaci takie jak Zbigniew Rybczyński czy Piotr Dumała nadawały nowy kierunek polskiej animacji, a ich innowacyjne podejście do narracji i techniki zachwycało na całym świecie. Dziś twórcy tacy jak Marta Pajek eksplorują nowe obszary jak sytuacja kobiet czy różnice pokoleniowe. Godzinny film tej artystki „Figury niemożliwe i inne historie” również zostanie zaprezentowany na festiwalu (15 grudnia, godz. 15.30), .

XXI-wieczna polska animacja zostanie zaprezentowana na osobnym pokazie (14 grudnia, godz. 19). Przegląd współczesnych dokonań polskich twórców rozpocznie się od nominowanej do Oscara „Katedry” Tomasza Bagińskiego (2002), a skończy na zeszłorocznym filmie „Jak być męczennikiem” 25-letniego Maksa Rzontkowskiego.

Uczestnicy tegorocznego festiwalu animacji w Madrycie będą mieli zatem wyjątkową okazję, by dać się oczarować nieograniczonej wyobraźni polskiej animacji – światem, w którym granice między snem a rzeczywistością zacierają się, tworząc unikalne, niezapomniane historie, a w którego tworzeniu i my mogliśmy uczestniczyć.

Polska animacja na Ninatece

Kilka z filmów, które pokazane zostaną w Madrycie, mogą już teraz zobaczyć polscy widzowie w serwisie VOD Ninateka.pl wydawanym przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Są to: „Szlaban” Jerzego Kuci, „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Słodkie rytmy” Kazimierza Urbańskiego iSchody” Stefana Schabenbecka.

Czas i miejsce

Czas: 12–15 grudnia

Miejsce: Cineteca Madrid, Pl. de Legazpi, 8, Arganzuela, 28045 Madryt, Hiszpania

Więcej informacji

https://www.cinetecamadrid.com/secciones/animario-2024

https://www.cinetecamadrid.com/ciclo/polonia-la-animacion-quimerica

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej