„Przysięga Ireny”, nowa koprodukcja FINA, od piątku 19 kwietnia w kinach

„Przysięga Ireny”, nowa koprodukcja FINA, od piątku 19 kwietnia w kinach

przysięga ireny 3
kadr z filmu „Przysięga ireny”, reż. Louise Archambault, mat. promocyjne
Film w reżyserii Louise Archambault to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nastoletniej Ireny Gut, która w czasie II wojny światowej z narażeniem życia ukrywała i uratowała od zagłady kilkanaście osób żydowskiego pochodzenia. „Przysięga Ireny” wchodzi na ekrany kin w całym kraju 19 kwietnia, a we wtorek 16 kwietnia w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera filmu. FINA jest koproducentem filmu

„Przysięga Ireny” to prawdziwa, przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej. Historia jest oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta.

W głównych rolach zobaczymy gwiazdy światowego kina: Sophie Nélisse i Dougraya Scotta. W obsadzie polsko- kanadyjskiej koprodukcji znaleźli się również: Andrzej Seweryn, Filip Kosior, Rafał Mohr, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Irena Melcer, Eryk Kulm Jr, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandar Milićević i Agata Turkot. Reżyserką obrazu jest wielokrotnie nagradzana Louise Archambault, natomiast za zdjęcia odpowiada Paul Sarossy. Scenariusz napisał Dan Gordon, który jest również autorem sztuki o Irenie Gut-Opdyke, która zdobyła serca nowojorskiej widowni offbroadwayowskiej sceny w 2008 roku. Światowa premiera filmu miała miejsce na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Film wchodzi na ekrany kin 19 kwietnia. Więcej informacji na oficjalnej stronie filmu.

kadr z filmu „Przysięa Ireny”, reż. Louise Archambault, mat. promocyjne
kadr z filmu „Przysięa Ireny”, reż. Louise Archambault, mat. promocyjne

Uroczysta premiera „Przysięgi Ireny”

16 kwietnia we wtorek o godz. 19.30 w warszawskim Kinogramie (Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53) odbędzie się uroczysta premiera filmu. Wstęp za zaproszeniami.

Lista kin

Na oficjalnej stronie filmu można sprawdzić, w których miastach i w których kinach będzie on pokazywany.

Producenci

Obraz wyprodukowal Darius, K&K Film Select oraz Entract. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny wspólnie z Telewizją Polską są koproducentami filmu.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej