Repremiera filmu „Tańczący jastrząb” Grzegorza Królikiewicza na 48. FPFF w Gdyni

Repremiera filmu „Tańczący jastrząb” Grzegorza Królikiewicza na 48. FPFF w Gdyni

kadr z filmu „Tańczący jastrząb”
Fotos z filmu „Tańczący jastrząb”, źródło: Fototeka FINA
Odrestaurowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny film Grzegorza Królikiewicza „Tańczący jastrząb” z 1977 roku wraca na wielki ekran! Zaprezentujemy go ponownie w czasie 48. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni - 21 września o godz. 18:30 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

„Tańczący jastrząb” to trzeci pełnometrażowy film Grzegorza Królikiewicza, zarazem będący pierwszą adaptacją pierwowzoru literackiego. Reżyser filmów „Na wylot” i „Wieczne pretensje”, w latach 70. uznawany za jednego z najoryginalniejszych polskich twórców filmowych, zainteresował się powieścią Juliana Kawalca „Tańczący jastrząb”.


Historia awansu społecznego

W filmie obserwujemy losy Michała Topornego, chłopa, który po zakończeniu II wojny światowej, za namową wiejskiego nauczyciela, postanawia wyjechać do miasta i kontynuować naukę. Dostaje się na studia, kończy je z wyróżnieniem. Staje się bohaterem socjalistycznej kroniki filmowej, pnie się coraz wyżej po szczeblach państwowej kariery. Poznaje również kobietę z inteligenckiej rodziny i żeni się z nią. Coraz bardziej odrywa się od swojej klasy społecznej, równocześnie zaś nie potrafi odnaleźć się w nowym środowisku, zaś z upływem czasu wychodzą na jaw jego niedostatki kulturowe i brak kompetencji.

„Tańczący jastrząb” podejmuje więc temat awansu społecznego oraz kosztów, jakie ponosi jednostka wprzęgnięta w mechanizmy socjalistycznej ideologii. W problematykę filmu idealnie wpisał się aktor kreujący role tytułową, Franciszek Trzeciak, który wystąpił również w dwóch poprzednich filmach Królikiewicza. Jego Toporny to postać, która w pewnym momencie uświadamia sobie swoją tragedię i klęskę, jaką poniósł, próbując zerwać ze swoim otoczeniem. Przeciwieństwem dla gwałtownej natury tego bohatera jest jego żona, Wiesława, którą odtwarza Beata Tyszkiewicz. Reprezentuje ona nienaganne, przedwojenne wychowanie i klasę. Formalnym dopełnieniem tematyki „Tańczącego jastrzębia” są znakomite zdjęcia Zbigniewa Rybczyńskiego, który kilka lat później zrealizuje Tango, nagrodzone Oscarem w kategorii najlepszy krótki film animowany.

Konferencja przed i debata po pokaziePrzed pokazem zapraszamy na krótką konferencję z udziałem Roberta Kaczmarka, dyrektora FINA, podczas której odbędzie się:


- ogłoszenie nowego naboru do koprodukcji z Filmoteką Narodową
- podsumowanie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w tym: przedstawienie nowego portalu, który ma pomagać filmowcom w zdobywaniu materiałów archiwalnych, a także być tzw. stołem montażowym online
- zaprezentowanie nowego logotypu FINA.

Po projekcji odbędzie się debata, w której udział wezmą Bogna Janiec – kierownik produkcji, córka i wieloletnia współpracowniczka Grzegorza Królikiewicza, Jacek Raginis Królikiewicz – reżyser i syn Grzegorza Królikiewicza, dr Mateusz Werner – filozof kultury, filmoznawca. Rozmowę poprowadzi Michał Dondzik. Spotkanie będzie również zapowiedzią przygotowywanego przez Filmotekę Narodową przeglądu twórczości reżysera w warszawskim kinie Iluzjon.


WstępBilety na pokaz będzie można nabyć na stronie festiwalu.
Limit darmowych miejsc: 70.
Na pokaz będą się mogły zapisać także osoby z akredytacjami festiwalowymi.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej