Skok w DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych

Skok w DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych

Dziewczyńskie historie Aga Borzym
kadr z filmu „Dziewczyńskie historie”, reż. Aga Borzym
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z partnerami zaprasza dorosłych twórców i twórczynie do udziału w 5. edycji programu „SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych”. Rekrutacja trwa do 20 sierpnia 2024

Program jest skierowany do filmowców, filmowczyń, artystek i artystów będących na początku swojej drogi twórczej oraz tych, dla których film dokumentalny jest nowym, interesującym obszarem: nauczycieli, edukatorów, animatorów, rodziców, osób pracujących z dziećmi i młodymi ludźmi.

Program „SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych” pomaga rozwinąć swoją filmową ideę „od zera” do postaci projektu wraz z materiałami, które są niezbędne do pozyskiwania funduszy na film.

Wypełnij formularz rekrutacyjny

Rekrutacja dorosłych uczestników i uczestniczek do programu trwa do 20 sierpnia 2024. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie wybrane 8 pomysłów. W przypadku dużej liczby zgłoszeń organizatorzy przewidują spotkania online, po których zostanie wyłoniona lista uczestniczek i uczestników. Udział w programie jest bezpłatny.

Od pomysłu do filmu – warsztaty, konsultacje i pitchingi

Od września 2024 do maja 2025, podczas jedenastu spotkań warsztatowych i konsultacji, jego uczestnicy i uczestniczki będą pracować nad pomysłem na film dokumentalny dla młodego widza, przechodząc etapy konkretyzowania tematu, poszukiwania bohatera lub bohaterów, tworzenia dokumentacji, przygotowania pakietu produkcyjnego (treatment, teaser, eksplikacja reżyserska, pitch-deck). Każde spotkanie będzie dotyczyć innego tematu i będzie kończyć się zadaniem do wykonania między warsztatami.

Tutorami programu będą Katarzyna Lesisz – reżyserka, autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie” (2018) nagrodzonego na IDFA (Konkurs Kids&Docs), Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, reżyserka, ekspertka edukacji opartej na empatii, reżyserka „Symfonii fabryki Ursus” i Maciej Cuske – polski reżyser filmów dokumentalnych („Wieloryb z Lorino”, „Antykwariat”), scenarzysta, operator i wykładowca akademicki.

W ramach programu odbędą się również spotkania i konsultacje z ekspertami filmowymi z Polski i z zagranicy, m.in. Marije Veenstrą (IDFA Education), Astrid Bussink (reżyserką „Wysłuchaj”), Ullą Haestrup (duńską ekspertką od filmów dokumentalnych dla młodej widowni), Lidią Dudą, Anną Bławut, Pawłem Łozińskim, Patrycją Rzepecką, Anną Wydrą, Jarosławem Wszędybyłem oraz z psychologiem, a podczas ostatniej sesji pitching projektów przed młodą widownią. Nad procesem twórczym będzie czuwała producentka filmowa i autorka programu Karolina Śmigiel.

Najbardziej zaawansowany pomysł rozwijany podczas 5. edycji programu SKOK W DOK będzie mógł wziąć udział w pitchingu m:brane REALYOUNG© w marcu 2025 w Malmo.

W maju 2025 odbędą warsztaty przygotowujące do finałowego pitchingu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity przed gronem ekspertów z branży filmowej z Polski i z zagranicy podczas 6. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni. Celem pitchingu jest znalezienie producentów dla filmów oraz innych partnerów. Aby to ułatwić, po prezentacjach organizujemy spotkania indywidualne. Projekty o największym potencjale mają szansę na nagrody. W ostatniej edycji pula nagród wynosiła 13 000 zł.

Kino dokumentalne dla młodej widowni

W ramach programu „SKOK W DOK” filmowcy i filmowczynie rozwijali ponad 25 pomysłów na filmy dokumentalne dla dzieci i młodej widowni. Część pomysłów, nad którymi pracowaliśmy podczas naszych warsztatów, jest już w fazie produkcji (np. „Król Maciuś Pierwszy” Jaśminy Wójcik oraz „Jest G.” Marka Głuszczaka). Dwa z nich zostały zrealizowane i miały swoją premierę na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

W 2022 roku był to film „Pinki” Ewy Martynkien. Pinki to pies, który chce tylko znaleźć swojego człowieka i wyjść ze schroniska. Czeka, aż ktoś da mu dom. Jest spokojny, ale nie może powstrzymać ekscytacji, gdy tylko pojawia się perspektywa spaceru. Swoimi mądrymi oczami obserwuje zmiany, które zachodzą wokół niego. Sprawdzane są jego umiejętności i cechy charakteru.

W 2023 roku premierę miał film Agi Borzym „Dziewczyńskie historie”. Jagoda i Zuzia to koleżanki z osiedla. Spotykają się na skwerku. Czasem idą na lody albo plac zabaw. I zawsze mają dużo do obgadania. Bycie dziewczynką to szczególne doświadczenie, a one właśnie wkraczają w okres dojrzewania. Biologia, hormony, pryszcze, pierwszy bunt, pierwsza miłość. Pierwsza miesiączka – kiedy przyjdzie? Co będzie po niej inne? Dorośli nie zawsze potrafią dać wsparcie albo odpowiedź. A one coraz więcej widzą. Szkolne absurdy, niechciane zasady, dylematy do rozstrzygnięcia. Jagoda i Zuzia są świetnymi komentatorkami: przekorne, ironiczne, niezależne, wystraszone. Z wielkim apetytem na życie! Wprowadzają nas w dziewczyński świat. A każdy chłopak, który obejrzy film, będzie mógł wreszcie go poznać.

Rekrutacja młodych ekspertów i ekspertek

Jednocześnie trwa rekrutacja młodych ekspertów i ekspertek do 5. edycji „SKOK W DOK”. Laboratorium pomysłów dokumentalnych. Masz kilkanaście lat i chcesz zostać naszym filmowym ekspertem/ filmową ekspertką? Zgłoś się do nas!

Rekrutacja do programu trwa do 14 października.

Wypełnij formularz rekrutacyjny

Organizatorzy

Organizatorami programu są Miasto Stołeczne Warszawa i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej