„Tango” Rybczyńskiego w la Cinémathèque de Toulouse — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Tango” Rybczyńskiego w la Cinémathèque de Toulouse

Rybczynski Tango
kadr z filmu „Tango”, reż. Zbigniew Rybczyński
16 stycznia w Tuluzie francuscy widzowie będą mogli zapoznać się z klasykiem polskiej animacji. W ramach przeglądu „Danse à la Cinémathèque”, odbywającego się w Cinémathèque de Toulouse, zostanie zaprezentowana słynna animacja „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest partnerem pokazu

„Tango”, reż. Zbigniew Rybczyński, 9 min, 1980, Polska

Pokój, troje drzwi, okno, regał, łóżeczko, kanapa. Na środku pokoju stół i trzy taborety. Następnie, w rytm tanga, dwadzieścia sześć postaci, reprezentujących dwadzieścia sześć różnych momentów lub działań, nakłada się na siebie w przestrzeni sypialni. Znakomita i przejmująca animacja krótkometrażowa autorstwa nie mniej znakomitego Zbigniewa Rybczyńskiego.

„Orfeu Negro”, reż. Marcel Camus, 105 min, 1959, Brazylia, Francja, Włochy

„Orfeu Negro” to adaptacja sztuki „Orfeu da Conceição” autorstwa Viníciusa de Moraesa. To reinterpretacja mitu o Orfeuszu i Eurydyce przeniesiona z Tracji do Rio de Janeiro podczas karnawału.

Spotkanie po filmach

Po pokazach odbędzie się spotkanie z Fabrice'em Ramalingomem, reżyserem tanecznego spektaklu „Générations – battle of portraits”.

Czas i miejsce

Czas: 16 stycznia (wtorek), godz. 21.00
Miejsce: Cinémathèque de Toulouse, 69 Rue du Taur, 31000 Toulouse, Francja

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie La Cinémathèque de Toulouse

La Cinémathèque de Toulouse

La Cinémathèque de Tolouse
La Cinémathèque de Tolouse

La Cinémathèque de Toulouse została założona w 1964 roku przez pasjonatów kina skupionych wokół Raymonda Borde. Od 1965 roku jest członkiem Międzynarodowej Federacji Archiwów Filmowych (FIAF). La Cinémathèque de Toulouse jest jednym z trzech najważniejszych francuskich archiwów filmowych i drugim co do wielkości we Francji.

Jest ono wspierane przez CNC (Narodowe Centrum Filmowe) i miasto Tuluza. Przechowuje ponad 50 000 kopii filmowych, ponad 100 000 plakatów filmowych (najważniejsza kolekcja plakatów filmowych we Francji), 600 000 fotografii oraz dużą liczbę publikacji.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej