Warsztaty filmowe w Warszawskiej Szkole Filmowej

Warsztaty filmowe w Warszawskiej Szkole Filmowej

image

Uczestnicy  zajęć poznają podstawy kadrowania i kompozycji, które obowiązują w filmach fabularnych i dokumentalnych. Warsztaty łączą w sobie formę  wykładów teoretycznych i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego i oświetlenia. Każdy warsztat rozpoczyna się wstępem teoretycznym i analitycznym, żeby przygotować uczestników do  konkretnej pracy ze sprzętem. Dzięki przekazywanym podstawom sztuki filmowej młodzież dowie się, w jaki sposób może wykorzystać urządzenia, żeby osiągnąć pożądany efekt. Podczas pracy z kamerą uczestnicy mogą nagrać już własny materiał, który kolejno, z pomocą i wsparciem wykładowcy zmontują proste filmy,  w nowoczesnych salach montażowych Warszawskiej Szkoły Filmowej. Filmy tworzone przez uczestników to sekwencje od 4 do 6 scen na podstawie przygotowanego przez wykładowcę i omówionego wspólnie scenariusza. Po zakończeniu warsztatów szkoły otrzymują płyty DVD ze zrealizowanym przez uczniów materiałem. Uczniowie otrzymują także certyfikat ukończenia warsztatów Filmoteki Szkolnej.

 
Ramowy program warsztatów
09:00–9:30 Wykład teoretyczny (podstawy pracy z kamerą, podstawy kadrowania, kompozycji, nauka o świetle)

09:30–11:30 Warsztat operatorski (praca z kamerą i oświetleniem, praktyczna nauka kadrowania, prowadzona w jednym z dwóch studiów filmowych w Warszawskiej Szkole Filmowej i w plenerze).

11:30–12:00 Pomysł, tworzenie i praca nad scenariuszem

12:00–14:30 Nagranie materiału filmowego

14:30–15:15 Przerwa

15:15–19:00 Podstawy montażu filmowego. Krótki wstęp teoretyczny, analiza przykładów, montaż oraz analiza zrealizowanego materiału

 
Dostępne terminy
1.03.2020 (niedziela) – termin dla szkół ponadpodstawowych

7.03.2020 (sobota) – termin dla szkół podstawowych, klasy 7-8

8.03.2020 (niedziela) – termin dla szkół ponadpodstawowych

14.03.2020 (sobota) – termin dla szkół ponadpodstawowych

15.03.2020 (niedziela) – termin dla szkół podstawowych, klasy 7-8

 
Informacje praktyczne
Zapisy na warsztaty odbywają się wyłącznie przez formularz zgłoszeniowy. Wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z przyjęciem na warsztaty.

Warsztaty odbywają się w godz. 9:00–19:00 w siedzibie Warszawskiej Szkoły Filmowej, ul. Generała Zajączka 7, Warszawa, w pobliżu Dworca PKP Warszawa Gdańska/ stacji metra linii M1 Dworzec Gdański.

Czekamy na zgłoszenia grup składających się z maksymalnie 7 uczniów oraz opiekuna lub zgłoszenia indywidualne. Uczestnikami warsztatów mogą być uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych lub szkół ponadpodstawowych.

Pierwszeństwo uczestnictwa mają grupy szkolne zapisane do programu Filmoteka Szkolna w roku szkolnym 2019/2020. Następnie decyduje kolejność zgłoszeń na warsztaty. Zapisy do programu dostępne na stronie Filmoteki Szkolnej.

Organizatorzy nie zwracają kosztów dojazdu i nie zapewniają wyżywienia.

 
Kontakt
Tytus Ciski (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny)
tytus.ciski@fina.gov.pl
tel. 22 182 47 62

 
Organizatorzy
Organizator: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Partner: Warszawska Szkoła Filmowa

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej