„Wielka Droga” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Archiwalnych w Tbilisi

„Wielka Droga” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Archiwalnych w Tbilisi

„El Gran Camino”, czyli „Wielka Droga” w Mexico City. Pokaz specjalny filmu Michała Waszyńskiego
Kadr z filmu „Wielka Droga” w reż. Michała Waszyńskiego
7 października w Tbilisi, podczas Tbilisi International Archival Film Festival w gruzińskim Archiwum Narodowym odbędzie się pokaz orestaurowanego filmu „Wielka droga" w reżyserii Michała Waszyńskiego. Festiwal potrwa od 4 do 7 października 2023 roku.

Organizowany przez Gruzińskie Archiwum Narodowe, Międzynarodowy Festiwal Filmów Archiwalnych w Tbilisi (Tbilisi International Archival Film Festival) obchodzi w tym roku swoje drugie urodziny. Jego celem jest zaprezentowanie gruzińskiej publiczności filmów archiwalnych zarówno produkcji gruzińskiej, jak i innych krajów. Tematem tegorocznej edycji festiwalu są Skarby z archiwów filmowych. Weźmie w niej udział 18 archiwów filmowych.


„Wielka Droga”, reż. M. Waszyński, 96 min, 1946, Polska, Włochy


„Wielka Droga” to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939 i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRS, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt, aż po kampanię włoską.  Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne zrealizowane przez Czołówkę Filmową Wojska Polskiego podczas podróży II  Korpusu Polskiego na trasie przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele.

Czas i miejsce:
7 października, godz. 14.20
Gruzja, Tbilisi, Gruzińskie Archiwum Narodowe, 1, Vazha-Pshavela Ave.

https://archive.gov.ge/en/tbilisis-saarkivo-filmebis-festivali-2022-1

Ilustracja: fotos z filmu „Wielka Droga”, reż. M. Waszyński

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej