Wielka Droga w Londynie

„Wielka Droga” w Londynie podczas 22. edycji Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka

Kinoteka2024
plakat Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka
Trwa właśnie Festiwal Polskich Filmów Kinoteka, organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie. W ramach 22. edycji przeglądu zostanie zaprezentowany film „Wielka Droga” z 1946 roku, odrestaurowany przez specjalistów z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego

Festiwal Polskich Filmów Kinoteka, organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie, powrócił w 2024 r. na ekrany londyńskich kin. To już 22. edycja imprezy, która w tym roku odbywa się w dniach od 6 do 28 marca.

W tegorocznym programie znajdują się nowe produkcje filmowe uznanych współczesnych polskich filmowców, takich jak Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska i Michał Englert oraz DK i Hugh Welchmanowie, jak również produkcje, sięgające do bogatej historii kinematografii polskiej w ramach retrospektyw czołowych głosów kina, takich jak Walerian Borowczyk i Krzysztof Kieślowski.

Dzięki swemu bogatemu repertuarowi, obejmującemu także filmy dokumentalne, familijne, krótkometrażowe i dwa wydarzenia muzyczne na żywo, tegoroczny festiwal zapowiada się jako wyjątkowe i ekscytujące wydarzenie, celebrujące różnorodność polskiej sztuki filmowej.

„Wielka Droga” w ośrodku londyńskiej Polonii

W ramach klasyki kina festiwal zaprezentuje trzech polskich twórców w programie obejmującym polskie produkcje filmowe z okresu od lat 40. do 70. Obok filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego i Dziejów grzechu” Waleriana Borowczyka będzie to film Michała Waszyńskiego „Wielka Droga” z 1946 roku, odrestaurowany przez specjalistów z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

kadr z filmu „Wielka Droga”
kadr z filmu „Wielka Droga”

Jest to pierwszy polski film fabularny po II wojnie światowej. Wyprodukowany przez 2 Korpus Wojska Polskiego opowiada on historię młodego żołnierza, który trafia do szpitala wojskowego, gdzie pielęgniarka udaje jego narzeczoną, aby pomóc mu w rekonwalescencji. Potajemnie czyta jego dziennik, aby zrozumieć jego historię i w ten sposób dowiaduje się o jego doświadczeniach na polu walki. Choć fabuła filmu jest fikcyjna, „Wielka Droga” wykorzystuje materiały dokumentalne, aby ukazać prawdziwą historię polskiej armii dowodzonej przez generała Andersa i ich słynnego niedźwiedzia Wojtka.

Czas i miejsce

27 marca 2024, godz. 19.00, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, 238-246 King Street, London W6 0RF

Informacje o Festiwalu

https://kinoteka.org.uk/

https://kinoteka.org.uk/programme/the-great-way

https://instytutpolski.pl/london/2024/02/12/kinoteka-polish-film-festival-announces-2024-programme/

https://posk.org/event/pokaz-filmu-wielka-droga-z-irena-anders/

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej