FINA finalistą konkursu na najlepszy Blu-ray

Wydawnictwo FINA nominowane w konkursie na najlepszy Blu-ray

„Wiosna narciarzy”
kadr z filmu „Wiosna narciarzy”, reż. Adam Krzeptowski
Blu-Ray z filmami „Biały ślad” / „Wiosna narciarzy” ma szansę otrzymać nagrodę na bolońskim festiwalu Il Cinema Ritrovato, który w tym roku odbędzie się między 22 a 30 czerwca

W tym roku odbędzie się 24. edycja konkursu na najlepszy Blu-ray/DVD, promowanego w ramach festiwalu filmowego Il Cinema Ritrovato, organizowanego pod auspicjami Cineteca di Bologna. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ma ogromny zaszczyt znaleźć się w gronie finalistów konkursu, dzięki pozytywnej wstępnej ocenie naszej najnowszej publikacji – zestawu Blu-ray dwóch przedwojennych filmów „Biały ślad” oraz „Wiosna narciarzy”.

Okładka wydawnictwa Blu-ray „Biały ślad” / „Wiosna narciarzy”
Okładka wydawnictwa Blu-ray „Biały ślad” / „Wiosna narciarzy”

Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas tegorocznej 38. edycji festiwalu w Bolonii, która będzie miała miejsce między 22 a 30 czerwca. Gorąco zachęcamy do dalszego śledzenia wyników!

„Biały ślad”z 1932 roku jest dziełem Adama Krzeptowskiego, filmowca amatora. Jako jedyny reprezentował Polskę na pierwszym festiwalu filmowym w Wenecji, dzięki czemu było o nim głośno jeszcze przed polską premierą. Film opowiada historię młodego Górala Jaśka, skrycie zakochanego w Hance, która właśnie wróciła z miasta w rodzinne strony. Hanka jednak kocha Władka. Gdy w Zakopanem urządzany jest konkurs narciarski, Jasiek wykorzystuje okazję, by zwrócić na siebie uwagę Hanki. Przez całą trasę prowadzi, minimalnie wyprzedzając Władka, jednak na ostatniej prostej upada i zrezygnowany opuszcza zawody. Kilka dni później Władek i Hanka idą na wycieczkę w góry. Zostają zaskoczeni przez nagłą zmianę pogody i przysypani przez lawinę. Jasiek z ekipą TOPR rusza na ratunek ukochanej.

„Wiosna narciarzy” to kolejny film Adama Krzeptowskiego z 1934 r. Komedia toczy się wokół zawodów w skokach narciarskich, kiedy dwoje młodych kibiców postanawia zapisać się na kurs jazdy na nartach. Na pierwszej lekcji instruktor demonstruje podstawy jazdy. Początkowo kursantom nie wychodzą one najlepiej, jednak dzięki zapałowi i sportowemu duchowi szybko się uczą. Stwarza to okazję do wielu narciarskich przygód.

Filmy dostępne na Ninatece

Oba filmy można obejrzeć za darmo i bez reklam na prowadzonym przez FINA portalu VOD Ninateka.pl.

„Biały ślad”

„Wiosna narciarzy”

Informacje o konkursie (w języku angielskim):

https://festival.ilcinemaritrovato.it/en/blu-ray-dvd-awards-2024-xxi-edizione/

Lista finalistów

https://festival.ilcinemaritrovato.it/wp-content/uploads/sites/2/2024/04/Finalisti-Blu-ray-DVD-Awards-2024-corr-2.pdf

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej