Bez maseczki. Sezon, którego nie było

Bez maseczki. Sezon, którego nie było

Fot_Jaroslaw_Sosinski__HEJTER__fotos_-812 1920
fotos z filmu „Sala samobójców. Hejter", reż. Jan Komasa, fot. Jarosław Sosiński
„Bez maseczki. Sezon, którego nie było" to cykl pokazów polskich filmów, których premiery odbyły się w trakcie pandemii. Jesienią 2024 roku w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5 zaplanowano projekcje dziesięciu tytułów z lat 2020–2021


W programie cyklu znalazła się m.in. „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, z Maciejem Musiałowskim, która miała premierę 6 marca 2020. Tydzień później, w związku z wybuchem pandemii, zamknięto wszystkie instytucje kultury. Jak twierdzi Komasa uniemożliwiło to filmowi normalny dialog z widzem. Prime Time z kolei, który wchodził do kin rok później, został dotknięty przez drugą falę pandemii. Film Jakuba Piątka, z efektowną rolą Bartosza Bieleni, zamyka cykl. Kolejne filmy to m.in. Hiacynt Piotra Domalewskiego z Tomaszem Ziętkiem i Tomaszem Schuchardtem, o milicyjnej akcji polowania na homoseksualistów, a także Żeby nie było śladów Jana P. Matuszyńskiego, inspirowane głośną książką Cezarego Łazarewicza o morderstwie Grzegorza Przemyka, z drugą ważną rolą Tomasza Ziętka.


Do PRL-u wraca także Najmro. Kocha, kradnie, szanuje Mateusza Rakowicza, komedia inspirowana kolorowym życiem Zdzisława Najmrodzkiego, z Dawidem Ogrodnikiem, Robertem Więckiewiczem i Jakubem Gierszałem. Powrót do tamtych dni Konrada Aksinowicza to z kolei portret rodzinny z lat dziewięćdziesiątych, z Weroniką Książkiewicz i Maciejem Stuhrem w roli ojca-alkoholika. Przypomnimy również filmy zajmujące się dniem dzisiejszym:Sweat Magnusa von Horna z Magdaleną Koleśnik i Aleksandrą Konieczną, Innych ludzi Aleksandry Terpińskiej z Jackiem Belerem i Sonią Bohosiewicz, Moje wspaniałe życie z Agatą Buzek i Jackiem Braciakiem. A przede wszystkim głośne 25 lat niewinności Jana Holoubka o sprawie Tomasza Komendy, z głośną rolą Piotra Trojana i Agatą Kuleszą w roli jego matki – historię, która zdarzyła się w wolej Polsce.


Program


8.10, godz. 18 „Sala samobójców. Hejter”, reż. Jan Komasa

15.10, godz. 18 „Moje wspaniałe życie”, reż. Łukasz Grzegorzek

22.10, godz. 18Hiacynt”, reż. Piotr Domalewski

29.10, godz. 18Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska

5.11, godz. 18Sweat”, reż. Magnusa von Horna

12.11, godz. 18Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, reż. Mateusz Rakowicz

19.11, godz. 1825 lat niewinności”, reż. Jan Holoubek

26.11, godz. 18Powrót do tamtych dni”, reż. Konrad Aksinowicz

3.12, godz. 18Żeby nie było śladów”, reż. Jan P. Matuszyński

10.12, godz. 18Prime Time”, reż. Jakub Piątek

Prowadzący


Igor Kierkosz – krytyk literacki i filmowy. Publikuje m.in. w „Kinie”, „Wizjach” i „Dwutygodniku”. Laureat Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2022) i Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza (2021). Na Facebooku wysyła Sprzeczne Sygnały.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej