Utwory młodzieńcze — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Utwory młodzieńcze

  • kompozytor: Witold Lutosławski
  • tytuł oryginalny: Utwory młodzieńcze
  • rok ukończenia: 1930
  • obsada: różne składy
  • kategoria: muzyka instrumentalna



Utwory młodzieńcze


Poniższy opis dotyczy grupy utworów


Nazwą „utwory młodzieńcze” określamy tu łącznie kompozycje pisane przez Lutosławskiego jeszcze przed rozpoczęciem studiów, a potem zaginione. Razem składają się na „prahistorię” jego twórczości, znaną dziś jedynie na podstawie znikomych śladów.

W życiorysie sporządzonym przez kompozytora, gdy starał się o pracę w Polskim Radiu, pojawia się passus: „ [...] Od dziewiątego roku życia zajmuję się pracę kompozytorską” (przekreślenie jak w oryginale). Zgodnie z informacjami, których Lutosławski udzielił kiedy indziej, pierwsze poprawnie zapisane utwory skomponował jako jedenastolatek, w 1924 roku. Były to miniatury na fortepian, prawdopodobnie Preludium i Kołysanka E-dur. Wkrótce dołączyły do nich dwie sonaty na skrzypce i fortepian (1927–1928) oraz bardziej zaawansowane utwory fortepianowe: Poème (1928), Wariacje (1929) i Taniec Chimery (1930). Te trzy ostatnie Lutosławski stworzył, ucząc się już prywatnie kompozycji u Witolda Maliszewskiego. W 1930 roku powstało Scherzo – pierwszy utwór orkiestrowy przyszłego wielkiego symfonika.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej