Klub Seniora | ABC filmu muzycznego | Edycja 2022–2023 —

Klub Seniora | ABC filmu muzycznego | Edycja 2022–2023

abba-hallstroem
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Klub Seniora” pod tytułem „ABC filmu muzycznego”

OPIS PROJEKTU

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Klub Seniora pod tytułem „ABC filmu muzycznego.

Od października 2022 do czerwca 2023 – raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godz. 11.00 – zapraszamy Państwa do kina Iluzjon w Warszawie na pokazy sławnych filmów, w których na plan pierwszy wybija się muzyka, często w formie piosenek i z towarzyszeniem tańca. Co ciekawe, nie będą to musicale, w których specjalizuje się Hollywood, ale filmy w większości europejskie, w tym polskie. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy m.in. zespół ABBA, Charlesa Aznavoura, Placido Domingo (w pełnej rozmachu ekranizacji opery Georgesa Bizeta Carmen), Catherine Deneuve, Sylvie Vartan, Olgę Jackowską (Korę) i Adolfa Dymszę. Na koniec przeniesiemy się na karnawał w Rio, by wsłuchać się w gorące rytmy samby i bossa nowy. Mowa tu o brazylijsko-francusko-włoskiej produkcji Czarny Orfeusz (1959) w reżyserii Marcela Camusa, nagrodzonej Oscarem® i Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Nie tylko ten film z naszego przeglądu zyskał miano dzieła wybitnego i światowy rozgłos. To samo można powiedzieć o pięknej Próbie orkiestry Federico Felliniego, czy o jednym z najbardziej niezwykłych i oryginalnych filmów w historii kina muzycznego, jakim jest Bal Ettore Skoli.

Nazwa przeglądu wywodzi się od tytułu uroczej polskiej komedii ABC miłości, zrealizowanej przez Michała Waszyńskiego na podstawie scenariusza Mariana Hemara (także autora tekstów piosenek), z muzyką Henryka Warsa. Obejrzymy ją w wersji zrekonstruowanej cyfrowo przez Filmotekę Narodową-Instytut Audiowizualny, dłuższej o ponad pół godziny od znanej wcześniej, niekompletnej wersji filmu.

Prelekcję przed filmami wygłosi filmoznawca Andrzej Bukowiecki, który poprowadzi także rozmowy z widzami po seansach.

PLAN PROJEKCJI

2022

6 PAŹDZIERNIKA KOBIETA JEST KOBIETĄ, REŻ. JEAN-LUC GODARD

13 PAŹDZIERNIKA ABC MIŁOŚCI, REŻ. MICHAŁ WASZYŃSKI

10 LISTOPADA BAL, REŻ. ETTORE SCOLA

15 GRUDNIA ABBA, REŻ. LASSE HALLSTROEM

2023

12 STYCZNIA PANIENKI Z ROCHEFORT, REŻ. JACQUES DEMY

9 LUTEGO CARMEN,  REŻ. FRANCESCO ROSI

9 MARCA SZUKAJCIE GITARY, REŻ. MICHEL BOISROND

13 KWIETNIA PRÓBA ORKIESTRY, REŻ. FEDERICO FELLINI

11 MAJA WIELKA MAJÓWKA, REŻ. KRZYSZTOF ROGULSKI

15 CZERWCA CZARNY ORFEUSZ, REŻ. MARCEL CAMUS

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej