„Bitwa o Algier”, reż. Gillo Pontecorvo — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Bitwa o Algier”, reż. Gillo Pontecorvo

„Bitwa o Algier”, reż. Gillo Pontecorvo, 121 min, 1966, Włochy


Dbanie o historyczny detal, oszczędna forma, obsada przepełniona nieprofesjonalnymi aktorami przy jednoczesnym silnym społecznym zaangażowaniu, to wszystko sprawia, że film przywodzi na myśl dzieła włoskich neorealistów. Opowiada on o działalności ruchu oporu, robiąc to w sposób prawdziwy i obiektywny, wiele zawdzięczając dokumentalnemu stylowi operatorskiemu Gillo Pontecorvo. Brak w tym obrazie moralizowania i romantyzowania narodowego zrywu. Dużo natomiast trudu włożonego w wyważenie prawdy, pokazując okrucieństwo i cierpienie po obu stronach barykady: tak u Algierczyków, jak i Francuzów.


Film przez władze wiele krajów uważany był za niebezpieczny, inspirujący ruchy partyzanckie i wywrotowe i jako takowy zakazany albo cenzurowany.


Film stanowił też punkt wyjścia do rozliczeń działalności kolonizatorskich krajów europejskich co również budziło wobec niego niechęć.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej