„Wiosną”, reż. M. Kaufman | Święto Niemego Kina | Dzień #3 — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Wiosną”, reż. M. Kaufman | Święto Niemego Kina | Dzień #3

W sekcji Nieme kino ukraińskie 19. Święta Niemego Kina zaprezentujemy dwa filmy kijowskiego reżysera Michaiła Kaufmana, do niedawna zapomnianego twórcy, który przez większość kariery niesłusznie pozostawał w cieniu swego brata, Dżigi Wiertowa. Drugim filmem, który pokażemy w tej sekcji, jest obraz Michaiła Kaufmana z 1929 roku, Wiosną.

Wiosną, reż. Michaił Kaufman, 1929, ZSRR, Ukraina


W Kijowie kolejna sroga zima dobiega końca. Michaił Kaufman w niezwykle dynamiczny sposób ukazuje jak uprzątane są szkody i niwelowane inne niedogodności związane z zimą oraz jak z nadejściem wiosny miasto i jego mieszkańcy budzą się do życia.

Film został niezwykle entuzjastycznie przyjęty przez krytykę, dostrzeżono w nim awangardowy i bardzo poetycki film dokumentalny. Montaż uważano za tak rytmiczny, że niemal słychać w nim muzykę. Wiosną do dziś uchodzi za jeden z najpiękniejszych filmowych obrazów Kijowa.


Źródło: Dowżenko Centr, Kijów


MUZYKA NA ŻYWO: KOLOAH


KOLOAH to pochodzący z Kijowa DJ i producent, który znacząco wpłynął na ukraińską scenę elektroniczną. Przez ponad dekadę jego muzyczna ścieżka prowadziła go przez przekrój undergroundowych, znanych klubów i imprez, takich jak Closer, Схема, Tresor, Berghain i wiele innych.


Dyskografia Koloah składa się 15 wydawnictw, obejmuje eksperymentalny LP Etudes From A Starship z ukraińskiej wytwórni Kvitnu oraz różne wydawnictwa klubowe w takich wytwórniach jak Banoffee Pies, Hyperboloid, Cut Records, Soulection, Car Crash Set. W 2020 roku założył wytwórnię Salon Imaginalis, platformę dedykowaną muzyce eksperymentalnej.


Jego album Millennium Sun z 2021 roku opowiada o przyszłości, która zaczyna się dzisiaj: „To album o zmieniających się czasach, nowej erze, w której nauka i technologia współistnieją z wojnami i dyktaturą, gdzie głód na świecie istnieje obok podróży kosmicznych”. Zainspirowany klasykami sci-fi Blade Runner, Akira, Strange Days i Nirvana, miesza dźwięki przypominające filmowe ścieżki dźwiękowe tworzące atmosferę klubu nocnego w mieście przyszłości.


Jego najnowszy album, Serenity, jest kontynuacją kilku czysto ambientowych utworów z Millennium Sun. Pitchfork opisał go jako „żałobną, ambientową medytację na temat wojennych wstrząsów”. Album miał swoją premierę wraz z audiowizualnym pokazem na żywo na takich festiwalach jak CTM.


Artysta jest również silnie związany z branżą filmową i teatralną, mając doświadczenie w reżyserii filmowej. Koloah współpracuje z filmowcami i artystami wizualnymi. W 2021 roku wydał audiowizualny projekt Inertia na Standard Deviation i napisał muzykę do folkowo-improwizowanego baletu filmowego Apache Crew Vodurudu.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej