Zestaw krótkich filmów o Krakowie | Święto Niemego Kina | Dzień #3 — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Zestaw krótkich filmów o Krakowie | Święto Niemego Kina | Dzień #3

W roku 1929, w Poznaniu odbyła się PWK – Powszechna Wystawa Krajowa. Była to ogromna wystawa zorganizowana z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości, podczas której zaprezentowano rozwój i osiągnięcia młodego państwa niemal we wszystkich dziedzinach. Władze Krakowa zamówiły filmy promujące miasto, które wyświetlane były podczas wystawy. Ich twórcą był Szczęsny Mysłowicz – filmowiec z Krakowa, założyciel Instytutu Filmowego „Lumen”, producent także wielu innych filmów dokumentalnych o Krakowie i okolicach.

Podczas tegorocznego Święta Niemego Kina zaprezentujemy cztery spośród filmów przygotowanych na PWK. Wszystkie zostaną wyświetlone z kopii 16 mm, wykonanych w 1961 roku z materiałów archiwalnych FINA.


Program


Krakowska miejska straż pożarna
, reż. Szczęsny Mysłowicz, Polska 1929

Krakowska miejska kolej elektryczna, reż. Szczęsny Mysłowicz, Polska 1929

Planty krakowskie, reż. Szczęsny Mysłowicz, Polska 1929

Lajkonik, reż. Szczęsny Mysłowicz, Polska 1929


MUZYKA NA ŻYWO: AGA DERLAK TRIO


Aga Derlak Trio to laureaci nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku. Trio powstało w grudniu 2012 roku. Skład współtworzą: kontrabasista Michał Kapczuk oraz Szymon Madej – perkusja. Trio ma na swoim koncie osiągnięcia na najważniejszych konkursach w Polsce i zagranicą. Są laureatami Jazz Juniors (2013) oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2013). Trio ma na swoim koncie dwa albumy, First Thought w 2015 oraz Healing w 2017 dla słowackiej wytwórni Hevhetia.


Ilustracja: kadr z filmu Lajkonik, reż. Szczęśny Mysłowicz

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej