Alain Delon | In memoriam

Alain Delon | In memoriam

"You’re a beautiful killer but you’ll never be Alain Delon" – śpiewała Madonna w piosence z 2012 roku, w której składała hołd swojemu ulubionemu aktorowi. Choć złoty okres kariery Alaina Delona (ur. 8 XI 1935) przypada na lata 60. i 70., to jednak francuski gwiazdor do dziś pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon kina. Będący uosobieniem męskiego wdzięku i uznawany niekiedy za najprzystojniejszego aktora w historii dziesiątej Muzy, Delon miał jednocześnie ogromny talent. Z równym powodzeniem wcielał się w role bohaterów altruistycznych i delikatnych (np. w „Rocco i jego braciach” z 1960 roku), co cynicznych i zepsutych do szpiku kości (jak w adaptacji „Williama Wilsona” Edgara Allana Poe z 1967). W jednym i drugim przypadku jego postaci charakteryzowały się wielowymiarowością, niejednoznacznością i ambiwalencją, której znakiem rozpoznawczym stało się przenikliwe, tajemnicze spojrzenie. Kolorowe czasopisma przez dziesiątki lat relacjonowały kolejne romanse francuskiego gwiazdora, jednak on sam nigdy nie dał się sprowadzić do roli amanta. W złotym okresie swojej twórczości współpracował z największymi reżyserami europejskimi – Luchino Viscontim, Michelangelo Antonionim, Jean-Pierre-em Melvillem, Louisem Malle’em, czy Josephem Loseyem.


Jak pisali redaktorzy monografii artysty, „niewielu męskich aktorów europejskich było tak ikonicznych i wpływowych dla pokoleń kinomanów, co Alain Delon. U swojego szczytu w atach 60. i 70., był on emblematem nowoczesnej męskości i charakterystycznego, europejskiego stylu, symbolem francuskiej elegancji” („Alain Delon: Style, Stardom, and Masculinity”). Współcześnie, z uwagi na kontrowersyjne poglądy aktora, wzbudza on skrajnie odmienne emocje, o czym świadczy chociażby petycja przeciwko przyznaniu Delonowi honorowej Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w 2019 roku. Artystycznego dorobku francuskiego aktora nie da się jednak przekreślić – w liczącej ponad 100 ról filmografii można znaleźć wiele kreacji, które na stałe zapisały się już w historii kina. 

Program

Sobota, 5 października 2024
Czwartek, 10 października 2024
Sobota, 12 października 2024
Sobota, 19 października 2024
Niedziela, 20 października 2024
Poniedziałek, 21 października 2024
Sobota, 26 października 2024
Poniedziałek, 28 października 2024
Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej