„Lśnienie”, reż. Stanley Kubrick

„Lśnienie”, reż. Stanley Kubrick

„Lśnienie”, reż. Stanley Kubrick, 144 min, 1980, Wielka Brytania, USA


Jack Torrance jest pisarzem, który szuka spokojnego miejsca do pracy. Znajduje zatrudnienie w górach stanu Colorado jako nadzorca hotelu Overlock, który jest zamknięty przez cały sezon zimowy. Jack wraz z rodziną przenosi się do hotelu na długie miesiące w nadziei na dokończenie swojej książki. Opustoszały budynek i nagła śnieżyca odcinająca bohaterów od reszty cywilizacji, stopniowo tworzą atmosferę klaustrofobii i narastającego lęku. Nastrój ten oddziałuje na domowników, dodatkowo Danny, małoletni synek Torrance’ów, zaczyna mieć dziwne wizje. Chłopcu ukazują się duchy poprzednich mieszkańców domostwa, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.


Obraz Kubicka zilustrowany muzyką Krzysztofa Pendereckiego został oparty na powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej