Program
godz. 11.00 – 15.00 PRZEGLĄD MŁODEGO KINA BIAŁORUSKIEGO vol. 2
/sala Mała Czarna/ – prowadzenie Taras Tarnalitsky – białoruski krytyk filmowy i Janusz Gawryluk – dyrektor festiwalu
godz. 15.30 „W poszukiwaniu Daniła Iwanowa”, reż. Kaciaryna Jadłowiecka, Białoruś, 2023 r. 45 min. film dok. PREMIERA
Film obejmuje ponad 100 lat, a początkami sięga roku 1917. Jest to historia rodziny Mańko-Iwanowów – dziadka, ojca, syna i wnuka. Ich życie zostało zrujnowane przez sowiecką bolszewicką machinę.
Dziadek Daniła za udział w antybolszewickiej wojnie chłopskiej w roku 1939 został aresztowany i zaginął bez wieści, ojciec Longin przeszedł GUŁAG i cudem uniknął rozstrzelania, syn Gennady walczył w Afganistanie i tylko wnuk Anton żyje zwykłym życiem współczesnej młodzieży: pisze muzykę i spotyka się z przyjaciółmi. Jednak rodzinne zagadki i jemu nie dają spokoju.
Mańko-Iwanowie postanawiają wreszcie znaleźć odpowiedź na pytanie, co stało się z Daniłaj po aresztowaniu. Czy został rozstrzelany? Uwięziony? Czy też może udało mu się zbiec? Dzień po dniu idą śladami Daniła, ale czy uda im się poznać prawdę?
godz. 16.30 „Do ostatniego”, reż. Anastasia Karpowicz, Polska, 2023 r. 35 min. film dok. PREMIERA
Wieś Białków, leżąca niedaleko niemieckiej granicy to wcale nie taka zwyczajna polska wieś.
Po II wojnie światowej tu właśnie zostali deportowani mieszkańcy białoruskiego Polesia. Tu, na tym zupełnie obcym sobie terenie, dawni mieszkańcy Polesia kultywowali tradycje swojego dumnego narodu. Tradycje silnie osadzone w pogaństwie, które tak bardzo chciał wyrugować system sowiecki.
Mimo, iż minęło prawie 80 lat, wieś nadal pielęgnuje swoje unikalne dziedzictwo kulturowe: pieśni, tańce, stroje i ceremonie. Regularnie odbywa się tu festiwal tradycyjnej pieśni i muzyki Polesia.
We wsi zostało już tylko kilka osób, które doświadczyły przesiedlenia i pamiętają jakie to uczucie gdy w jednej chwili jesteś zmuszony przenieść się z jednego kraju do drugiego, z jednego świata do zupełnie innego.
To właśnie ci mieszkańcy wychowali zupełnie nowe pokolenie. Pokolenie ludzi którzy w swym życiu naturalnie już połączyli tradycje polskie i białoruskie.
godz. 17.05 Spotkanie z bohaterami filmu i Aleksym Dzikawickim, autorem pierwszej książki po polesku “ONDE”
godz. 18.00 „Tak dużo i tak mało”, reż. Aliaksandr Matafonau, Polska/Białoruś, 2023 r. 63 min. film dok. PREMIERA
Na obrzeżach Mińska, w otoczeniu młodych sosen, Anna i Aleksander znaleźli cudowne miejsce, które powinno stać się dla nich rodzinnym gniazdem. Zbudowali tam swój dom. Wybory prezydenckie na Białorusi i następujące po nich wydarzenia radykalnie zmieniły plany młodej rodziny. Aleksander starał się dołączyć do największych pokojowych protestów w historii Białorusi, licząc na lepszą przyszłość dla siebie i swojego kraju. Jednak działania polityczne zostały brutalnie stłumione. Po utracie poczucia bezpieczeństwa Anna namawia Aleksandra, by na jakiś czas opuścili nowy dom i wyjechali z Białorusi do sąsiedniej Polski.
W Polsce czekają ich nowe trudności, bo wszystko muszą zaczynać się od początku. Jaki będzie następny krok dla Anny i Aleksandra? Czy pozostaną w Polsce, czy wrócą na Białoruś? Nasilające się represje na Białorusi i wojna na Ukrainie, oddalają perspektywę powrotu.
Aliaksandr Matafonau to doświadczony filmowiec, jednak ten film jest dla niego wyjątkowy. Opisuje w nim losy swoje i swojej rodziny. Jest jednocześnie, mężem, ojcem, bohaterem filmu i jego twórcą, obserwatorem. Film zmienia również jego życie zawodowe po opuszczeniu pracy w Radio Swoboda na Białorusi, był zmuszony rozpocząć nowy etap kariery w branży filmowej właśnie tutaj, w Polsce. Wraz z bliskimi założył Studio Filmowe Labyrinth.