Ukażemy rolę, jaką odgrywał przed wybuchem powstania, jako członek sprzysiężenia Piotra Wysockiego, w wymiarze czynnej walki zbrojnej (jako wielokrotnie ranny uczestnik bitew, m.in. o. Olszynkę Grochowską), jak również jako kronikarz i trybun powstania. Ukażemy historiozoficzne znaczenie, jakie przypisywał czynowi powstańczemu, jego ideowy radykalizm i krytykę, z jaką spotykał się „polski Robespierre” ze strony nieprzychylnych mu środowisk.
Rozmówcy: Dariusz Gawin, Martyna Deszczyńska, Marek A. Cichocki.
Dariusz Gawin – historyk idei, publicysta. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii I Socjologii PAN. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej i społecznej, filozofią polityczną, problematyką związaną z polityką historyczną.
Martyna Deszczyńska – historyk, doktor habilitowana, w latach 1993-2013 pracowała w Zakładzie Historii XIX w. w instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i współautorka kilku książek, m.in. Naród bez państwa.
Marek A. Cichocki – filozof i politolog, profesor nauk społecznych, historyk idei politycznych, dziennikarz i publicysta, eseista, doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2019 otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za książkę Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii. W 2022 wyróżniony Nagrodą im. Tomasza Merty „Miedzy literaturą a historią”.
Teksty czyta Kamila Kamińska – absolwentka PWSFTviT w Łodzi, związana m. in. z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Powszechnym w Łodzi i Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie Za rolę w filmie Najlepszy uhonorowana nagrodą na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii „profesjonalny debiut aktorski”.
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Rejestracja wyłącznie poprzez stronę Teologii Politycznej.