„Kwintet”, reż. Robert Altman, 118 min, 1979, Kanada
Jedno z najbardziej zimnych i introwertycznych dzieł Altmana, zrealizowane w ekstremalnych warunkach klimatycznych, w środku kanadyjskiej zimy. W trudnej do określenia przyszłości Ziemię nawiedza kolejna era lodowcowa, być może wywołana wojną atomową. Ludzie, cierpiąc głód, chłód i ubóstwo, za towarzyszy mają jedynie zdziczałe hordy psów. Obniżona potencja seksualna i bezpłodność powodują gwałtowne starzenie się społeczeństwa. Do jednej z podziemnych metropolii przybywa Essex ze swoją ciężarną partnerką Vivią. By utrzymać ją przy życiu, godzi się na uczestnictwo w tajemnej grze w kwintet, będącej zarówno zrytualizowanym ceremoniałem klas panujących, jak też substytutem emocji w życiu.
„Kwintet” był jedną z największych porażek finansowych Altmana. Wyprodukowany we własnym studiu filmowym Lion’s Gate, z udziałem filmowych gwiazd (m.in. Paula Newmana i Fernando Reya), nie spotkał się z uznaniem publiczności. Dziś zachwyca oprawą wizualną, surowymi pejzażami, bogactwem scenograficznych detali i świetnym wyczuciem przestrzeni. A także sposobnością zagrania w kwintet, bo opracowane przez Altmana zasady gry są możliwe do odtworzenia w naszej rzeczywistości.
Rafał Syska
Retrospektywa Roberta Altmana
FINA jest oficjalnym partnerem przeglądu filmów Roberta Altmana w ramach American Film Festival. Więcej o twórczości reżysera w tekście Rafała Syski.